1918-cı ildə erməni daşnaklara qarşı yerli müqavimət hərəkatında öz döyüşçü dəstəsi ilə mübarizə aparmış Mahmud Əfəndiyev
Xalq araslnda Ştul Mahmud kimi məşhur olan Mahmud Əfəndiyev 1875-ci ildə Dağıstanın indiki Qurah rayonun Ştul kəndində anadan olmuşdur. Ştul onun doğulduğu kəndin adından götürülmüş təxəllüsüdür. Mahmudun atası Hacı Qasım bir neçə dəfə Məkkə ziyarətində olmuşdu, tanınmış din xadimi və alim idi. Anası İsli ali mədrəsə təhsili almış, ərəb dilində bir sıra tərcümələr etmişdi. El arasında ona “alim İsli” deyirdilər. Övladlarının təhsil almasına, dini və dünyəvi elmləri dərindən öyrənməsinə yaxından kömək edən Hacı Qasım və İsli onun gələcək həyatında böyük rol oynamışdılar.
Öz biliyi və bacarığı ilə el arasında məşhurlaşan Ştul Mahmud bir müddət Cənubi Dağıstanın Kürə dairəsinin şəriyət məhkəməsində qazı işləmişdi. 1924-cü ildə şəriət məhkəmələri xalq məhkəmələri ilə əvəz olunur və Ştul Mahmud bir müddət rayon xalq məhkəməinin sədri vəzifəsində işləyir.
1918-ci ildə məşhur ləzgi qaçağı Hacı əfəndinin dəstəsi ilə birlikdə Qubaya gəlmiş və “Qanlı dərə”də erməni daşnaklarına qarşı döyüşlərdə yaxından iştirak etmişdir. 200 atlıya başçılıq edən Ştul Mahmud Xudat-Qusar cəbhəsində də döyüşmüşdü. Bəzi döyüş iştirakçıları onu Ləzgi Mahmud kimi xatırlayırdı. (Mənbə: Müzəffər Məlikməmmədov”Qanlı Dərə” kitabı.səh. 232 )
Qeyd: Mahmud Əfəndiyevin fotoşəkli və barəsində məlumatlar Soyqırımı Memorial Kompleksinin muzeyində ziyarətçilərə təqdim olunur.

Махмуд Эфендиев, воевавший со своей группой бойцов против армянских дашнаков в 1918 году.
Махмуд Эфендиев, более известный как Штул Махмуд, родился в 1875 году в селе Штул в нынешнем Гурахском районе Дагестана. Штул – это прозвище в честь деревни, в которой он родился. Отец Махмуда, Хаджи Касым, несколько раз посещал Мекку и был известным священнослужителем и ученым. Его мать Исли получила образование в медресе и владела арабским языком. В народе ее называли «ученым Исли». Хаджи Касым и Исли, помогавшие своим детям получить образование и изучать религиозные и светские науки, сыграли важную роль в его будущей жизни.
Штул Махмуд, известный своими знаниями и умениями, некоторое время работал судьей шариатского суда Курского района Южного Дагестана. В 1924 году шариатские суды были заменены народными судами, и Штул Махмуд какое-то время занимал пост председателя районного народного суда.
В 1918 году знаменитый лезгинский Гачаг Гаджи Эфенди прибыл в Губу со своими силами и принял активное участие в боях против армянских дашнаков в «Кровавой долине». Штул Махмуд, возглавлявший 200 кавалеристов, также воевал на Худато-Гусарском фронте. Некоторые бойцы запомнили его как Лезги Махмуда. (Источник: книга Музаффара Маликмамедова «Кровавая долина». стр. 232)
Примечание: фотография Махмуда Эфендиева и информация о нем представлены посетителям в музее Мемориального Комплекса Геноцида.