"Qarabağ abidələrini taniyaq və tanıdaq!” layihəsi çərçivəsində təqdim olunur
Cəbrayıl rayonunun ərazisində yerləşən, Yaxın və Orta Şərq regionunun ən əzəmətli və məşhur körpülərindən sayılan Xudafərin körpüləri Azərbaycanın unikal tarixi- mədəni abidələrindəndir.
1027-ci ildə Azərbaycan ərazisində, paytaxtı Gəncə olan Şəddadilər dövlətinin başçısı Fəzl İbn Məhəmmədin sifarişi ilə Araz çayı üzərində Şimali və Cənubi Azərbaycanı birləşdirmək məqsədi ilə ilkin olaraq 11 tağlı körpü tikilmiş, daha sonra isə XIII əsrdə 15 tağlı Xudafərin körpüsü inşa edilmişdir.
Ermənistan silahlı birləşmələrinin 1993-cü ildə işğal etdiyi Cəbrayıl rayonunun ərazisində yerləşən Xudafərin körpüsü II Qarabağ savaşında parlaq qələbələrə imza atan müzəffər ordumuz
tərəfindən düz 27 il sonra öz sahiblərinə geri qaytarılmışdır. Beləliklə, 2020-ci il oktyabrın 18-i tariximizə daha bir şanlı gün kimi yazılmışdır.

Предоставляется в рамках проекта «Изучаем и обучаем памятники Карабаха!»
Худаферинские мосты, расположенные в Джебраильском районе и считающиеся одними из самых величественных и известных мостов на Ближнем Востоке, являются одним из уникальных памятников истории и культуры Азербайджана.
В 1027 году по приказу Фазла ибн Мухаммада, главы государства Шаддадидов со столицей в Гяндже, на реке Араз было построено 11 арочных мостов, соединяющих Северный и Южный Азербайджан, затем в 13 веке были построены 15-арочный Худаферинских мостов.
Худаферинские мосты, расположенные в Джабраильском районе, который был оккупирован вооруженными силами Армении в 1993 году, были возвращены своим владельцам ровно 27 лет спустя благодаря нашей победоносной армией, добившейся блестящих побед во Второй карабахской войне. Таким образом, 18 октября 2020 года эта еще один день славы нашей истории.