"Qarabağ abidələrini taniyaq və tanıdaq!” layihəsi çərçivəsində təqdim olunur
Cəbrayıl rayonunun ərazisində yerləşən, Yaxın və Orta Şərq regionunun ən əzəmətli və məşhur körpülərindən sayılan Xudafərin körpüləri Azərbaycanın unikal tarixi- mədəni abidələrindəndir.
1027-ci ildə Azərbaycan ərazisində, paytaxtı Gəncə olan Şəddadilər dövlətinin başçısı Fəzl İbn Məhəmmədin sifarişi ilə Araz çayı üzərində Şimali və Cənubi Azərbaycanı birləşdirmək məqsədi ilə ilkin olaraq 11 tağlı körpü tikilmiş, daha sonra isə XIII əsrdə 15 tağlı Xudafərin körpüsü inşa edilmişdir.
Ermənistan silahlı birləşmələrinin 1993-cü ildə işğal etdiyi Cəbrayıl rayonunun ərazisində yerləşən Xudafərin körpüsü II Qarabağ savaşında parlaq qələbələrə imza atan müzəffər ordumuz
tərəfindən düz 27 il sonra öz sahiblərinə geri qaytarılmışdır. Beləliklə, 2020-ci il oktyabrın 18-i tariximizə daha bir şanlı gün kimi yazılmışdır.

Provided within the framework of the project «Let’s study the monuments of Karabakh!"
Khudaferin bridges are located in the Jabrayil region and considered one of the most majestic and famous bridges in the Middle East. They are one of the unique monuments of the history and culture of Azerbaijan.
In 1027, by order of Fazl ibn Muhammad, the head of the Shaddadid state with the capital in Ganja were constructed 11 arched bridges on the Araz River, which connected North and South Azerbaijan, then in the 13th century there were built 15-arched Khudaferin bridges.
The Khudaferin bridges located in the Jabrayil region, which was occupied by the Armenian armed forces in 1993, were returned to their owners exactly 27 years later thanks to our victorious army, which achieved brilliant victories in the Second Karabakh War. Thus, October 18, 2020 is another day of glory for our history.