Tarixdə bu gün. 1920-ci il 27 apreldə qırmızı ordunun zirehli qatarları Samur çayını keçərək dövlət sərhəddini pozmuş və 23 ay ömür sürən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini süquta uğratmışlar
İşğal nəticəsində Azəraycanda sovet hakimiyyəti qurulmuş, az sonra Cümhuriyyətin görkəmli nümayəndələri təqiblərə məruz qalaraq çoxları mühacirət etməyə məcbur olmuş, bir coxları isə ya sürgün edilmiş ya da qətlə yetirilmişdir. Bu vətən tariximizin ən ağrılı səhifələrindən biridir. Bütun keşməkeşlərə baxmayaraq cəsur Azərbaycan xalqı 1991-ci ildə yenidən öz azadlığına ,ölkəsinin müstəqilliyinə nail olmuş və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olan Azərbaycan Respublikasının yarandığını bütün dünyaya bəyan etmişdir.

Today in history. On April 27, 1920, the armored trains of the Red Army crossed the border of the Samour river and overthrew the 23-month-old Azerbaijan Democratic Republic.
As a result of the occupation, shortly after the establishment of Soviet power in Azerbaijan, prominent members of the Democratic Republic were This is one of the most painful pages of our history. In spite of all the conflicts, the brave people of Azerbaijan regained their freedom and independence in 1991 and announced to the world the establishment of the Republic of Azerbaijan, the successor of the Azerbaijan Democratic Republic. And many were forced to emigrate, and many were either exiled or killed.