Tarixdə bu gün. 1920-ci il 27 apreldə qırmızı ordunun zirehli qatarları Samur çayını keçərək dövlət sərhəddini pozmuş və 23 ay ömür sürən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini süquta uğratmışlar
İşğal nəticəsində Azəraycanda sovet hakimiyyəti qurulmuş, az sonra Cümhuriyyətin görkəmli nümayəndələri təqiblərə məruz qalaraq çoxları mühacirət etməyə məcbur olmuş, bir coxları isə ya sürgün edilmiş ya da qətlə yetirilmişdir. Bu vətən tariximizin ən ağrılı səhifələrindən biridir. Bütun keşməkeşlərə baxmayaraq cəsur Azərbaycan xalqı 1991-ci ildə yenidən öz azadlığına ,ölkəsinin müstəqilliyinə nail olmuş və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olan Azərbaycan Respublikasının yarandığını bütün dünyaya bəyan etmişdir.

Сегодня в истории. 27 апреля 1920 года бронепоезда Красной Армии перешли реку Самур, нарушили государственную границу и свергли Азербайджанскую Демократическую Республику, которая просуществовала 23 месяца.
В результате оккупации в Азербайджане была установлена советская власть, и вскоре после этого видные представители республики подверглись преследованиям. Многие из них были вынуждены эмигрировать, а многие были либо сосланы, либо убиты. Это одна из самых болезненных страниц в истории нашей страны. Несмотря на все невзгоды, в 1991 году отважный азербайджанский народ вновь обрел свободу и независимость и объявил всему миру о создании Азербайджанской Республики, правопреемницы Азербайджанской Демократической Республики.