2007-ci ildə Quba şəhər stadionunda kütləvi məzarlıq aşkar edilmiş və həmin il AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən yaradılmış komissiyanın araşdırmaları nəticəsində kütləvi məzarlıqdakı insan qalıqlarının 1918-ci ildə erməni daşnak-quldur dəstələri tərəfindən soyqırıma məruz qalmış yerli dinc əhaliyə aid olduğu müəyyən edilmişdir.
في عام 2007، قد اكتشف مقبرة جماعية في ملعب مدينة قوبا، ونتيجة للأبحاث التي أجرتها لجنة أنشأها المعهد الأذربيجاني للأثريات والإثنوغرافيا والأنثروبولوجيا في نفس العام، تبين أن البقايا البشرية في المقبرة الجماعية تعود إلى السكان المحليين المتعرضين للإبادة من قبل قوات الداشناكيون الأرمن في عام 1918.
Erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə bağlı 1918- ci ildə bütün ölkə hüdudlarında həyata keçirdikləri cinayətkar əməllərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə kütləvi məzarlığın aşkar olunduğu ərazidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” inşa edilmiş, 2013-cü il sentyabr ayının 18-də cənab Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Kompleksin açılışı həyata keçirilmişdir.
Hazırda Soyqırımı memorial Kompleksi erməni vandalizmini özündə əks etdirən yeganə ideoloji məkandır.
Xüsusi memarlıq üslubu ilə inşa edilmiş və müasir standartlara cavab verən Kompleksi istifadəyə verildiyi gündən bu günədək 1 milyondan artıq insan ziyarət etmiş, onlardan 200 mindən çoxu xarici ziyarətçilər olmuşdur. Ziyarətçilərə 4 dildə peşəkar bələdçilik xidməti göstərilir.
Soyqırımı Memorial Kompleksi tarixi məkan olması ilə yanaşı həm də elmi mərkəzdir. Belə ki, mütəmadi olaraq burada soyqırımı hadisələrini geniş auditoriyada təbliğ olunması və tanıdılması məqsədilə müxtəlif tədbirlər, beynəlxalq konfranslar, simpoziumlar və digər tədbirlər təşkil olunur.
Kompleksin əsas missiyası erməni vandalizmini olduğu kimi bəyan etmək, Azərbaycan həqiqətlərini həm yerli, həm də, beynəlxalq səviyyədə təbliğ etmək və dünyanın heç bir yerində bir daha belə halın baş verməməsi üçün insanları maarifləndirməkdir.

In 2007, a mass grave was discovered at the Guba city stadium. Subsequent investigations by a commission established by the Institute of Archaeology, Ethnography, and Anthropology of ANAS in the same year determined that the human remains found in the mass grave belonged to local civilians who were killed by Armenian dashnaks in 1918. / 18 September, 2023
According to the relevant order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, in order to convey to the world community the criminal acts committed by Armenian nationalists in connection with territorial claims against Azerbaijan in 1918 throughout the country, to protect the national memory of the future generations of the Azerbaijani people and to perpetuate the memory of the victims of the genocide, in the area where the mass grave was discovered. , with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the “Genocide Memorial Complex” was built in the city of Guba, on September 18, 2013, the Complex was opened with the participation of Mr. President Ilham Aliyev and the President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs. Mehriban Aliyeva. At present, the Genocide Memorial Complex is the only ideological place that includes Armenian vandalism. Built with a special architectural style and meeting modern standards, the Complex has been visited by more than 1 million people since its opening, of which more than 200,000 were foreign visitors. Visitors are provided with a professional guide service in 4 languages. The Genocide Memorial Complex in addition of being a historical place also a scientific center. Thus, various events, international conferences, symposiums and other events are regularly organized here in order to promote and introduce the events of the genocide to a wide audience. The main mission of the complex is to declare Armenian vandalism as it is, to promote Azerbaijani truths both locally and internationally, and to educate people so that such a situation does not happen again anywhere in the world.