Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə “Xocalı əsrin faciəsi” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib. / 23 Fevral, 2024
Yeni Azərbaycan Partiyasının Quba Rayon Təşkilatı və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin birgə təşkilatçılığı ilə “Xocalı – əsrin faciəsi” adlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə YAP Quba rayon təşkilatının sədri Fidan Hüseynova, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin direktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova və YAP Quba rayon təşkilatının, eləcə də Kompleksin əməkdaşları iştirak etmişlər. İlk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlər birdəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Tədbirdə giriş sözü ilə açan Kompleksin direktoru Dr.Rəxşəndə Bayramova Ermənistan silahlı qüvvələri bölmələrinin keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının texnika və canlı qüvvəsinin iştirakı ilə təkcə azərbaycanlılara qarşı deyil, eyni zamanda bütün bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törətdiyi soyqırımın 32-ci ildönümünün əvvəlki illərdən fərqli olaraq bu il yeni bir məzmunda anılacağını bildirib.
Daha sonra çıxış edən YAP Quba rayon təşkilatının sədri Fidan Hüseynova bildirib ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycanın “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başladığı 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu düşmən üzərində qələbə çalaraq Xocalı qurbanlarının və bütün şəhidlərimizin intiqamını aldı. Lakin illər ötsə, əsrlər bir-birini əvəz etsə də, Xocalı soyqırımı xalqımızın qan yaddaşından heç vaxt silinməyəcəkdir. Bu faciə zamanı qədim Azərbaycan şəhəri Xocalı yerlə-yeksan edilib, uşaq, qadın, qoca bilmədən insanlar vəhşicəsinə qətlə yetirilib, itkin düşüb, əsir alınaraq olmazın əzab və işgəncələrinə məruz qalıblar. Minlərlə arxeoloji, tarixi-memarlıq abidələri dağıdılıb, milli-mənəvi dəyərlərimiz vandalcasına məhv edilib.
Tədbir Kompleks əməkdaşlarının mövzu ətrafında hazırladıqları məqalələrlə çıxış etməsi ilə davam edib.

At the event, Fidan Huseynova, chairman of NAP ( New Azerbaijan Party) Guba district organization, director of “Genocide Memorial Complex” in Guba, Dr. Rakhshenda Bayramova and NAP Guba regional organization, as well as employees of the Complex participated. First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played. Later, the martyrs who died for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan were remembered with a minute’s silence. The director of the Complex, Dr. Rakhshanda Bayramova, who opened the event with the opening speech, said that the 32nd anniversary of the genocide committed not only against Azerbaijanis, but also against all humanity, humanity, with the participation of the equipment and manpower of the 366th motorized rifle regiment of the former Soviet army, was different from previous years. said that this year it will be commemorated in a new context.
Fidan Huseynova, chairman of NAP Guba district organization, who spoke later, said that on September 27, 2020, the brave Azerbaijani Army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev avenged the victims of Khojaly and all our martyrs. However, even if years pass and centuries replace each other, the Khojaly genocide will never be erased from the blood memory of our people. During this tragedy, the ancient Azerbaijani city of Khojaly was razed to the ground, children, women, and the elderly were brutally murdered, disappeared, captured, and subjected to indescribable suffering and torture. Thousands of archaeological, historical and architectural monuments were destroyed, our national and spiritual values were vandalized.
The event continued with the presentation of articles prepared by the employees of the Complex on the topic.