1918-ci il erməni-bolşevik birləşmələri tərəfindən soyqırımı həqiqətlərini araşdırmaq məqsədilə yaradılmış Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının toplamış olduğu bir sıra sənəd və materialların əksəriyyətini şahid ifadələri təşkil edirdi:
Most of the documents and materials collected by the Extraordinary Commission of Inquiry, which was established to investigate the genocide committed by Armenian-Bolshevik forces in 1918, consist of witness statements:
Dindirmə protokolu 1918-ci il, 9 oktyabr Bakı şəhəri
Azərbaycan Hökuməti yanında Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 443-cü maddəsinə uyğun olaraq şahid qismində dindirdiyi aşağıda adı çəkilən şəxs göstərmişdir: Polkovnik Vladimir Konstantinoviç Olonqren, 54 yaşım var, Bakıda, Aşurbəyov qardaşlarının Kamenistaya və Qoqol küçələrinin tinindəki 205-32 №-li evində yaşayıram. Bu ilin mart ayının 19-da, bazar ertəsi səhər saat 5-ə yaxın Aşurbəyovların evinə zabit formasında iki erməninin başçılıq etdiyi 20-25 nəfər silahlı erməni əsgəri daxil oldu. Bu dəstə üçüncü mərtəbədən başlayaraq evin bütün mənzillərini bir-bir gəzməyə başladı. Əli bəy Aşurbəyovun mənzilinə girərək və orada Berdan tipli tüfəngin patronlarının olduğu yeşiyi taparaq, ermənilər, heç nəyi salamat qoymadan, bütün mənzili dağıtmağa başladılar: mebeli, güzgüləri, çilçıraqları, saatları və digər əşyaları qundaqlarla sındırdılar və qiymətli əşyaları talan etdilər. Zabitlərdən ortaboylu birisi Əli bəyin xəz kürkünü geyindi və onun üstündən bir neçə əsgərin köməkliyi ilə öz forma şinelini geyə bildi və çıxıb getdi. Bu zabiti, eləcə də onun ucaboylu və həddən artıq arıq yoldaşını görsəm, tanıya bilərəm. Əli bəy Aşurbəyovun bütün ev avadanlıqlarından yalnız onun xalçalarını xilas etmək mümkün oldu. Sonradan bu evə dəfələrlə dəstədəstə ermənilər soxulurdu və hər dəfə mən onları dilə tutmalı olurdum ki, mənzillərə girməsinlər. Əli bəyin mənzilinin talan edilməsində iştirak edən ucaboylu zabit bütün evə baxdığı və burada müsəlmanları tapmadığı barədə mənə kağız verdi. Bu kağızı evə gələn erməni dəstələrinə göstərməli olurdum və onlar mənzillərə girmədən evdən uzaqlaşırdılar. Oxundu. İmza. Polkovnik Olonqren. Fövqəladə Təhqiqat komissiyasının üzvləri: Andlı iclasçı Məmməd Xan Təkinski, Prokuror köməkçisi А.Kluge (imzalar) AR Pİİ SSA, f. 277, s. 2, iş 13, v. 14. Solmaz Rüstəmova-Tohidi –  Bakı. Mart 1918-ci il. Azərbaycan qırğınları sənədlərdə səh.250 https://soyqirim.az/books

Interrogation Protocol, October 9, 1918. Baku City.
The following individual, interrogated as a witness by the Extraordinary Commission of Inquiry under the Government of Azerbaijan in accordance with Article 443 of the Criminal Procedure Code, provided the following statement:
Colonel Vladimir Konstantinovich Olongren:
“I am 54 years old and reside in Baku, in the house of the Ashurbeyov brothers at the intersection of Kamenistaya and Gogol Streets, No. 205-32.
On Monday, March 19 of this year, around 5 o’clock in the morning, 20-25 armed Armenian soldiers, led by two Armenians in officer’s uniforms, entered the house of the Ashurbeyovs. This group began searching all the apartments in the house, starting from the third floor. When they entered Ali Bey Ashurbeyov’s apartment and found a box containing Berdan-type rifle cartridges, the Armenians, leaving nothing untouched, began to destroy the entire apartment. They broke furniture, mirrors, chandeliers, clocks, and other items, looting valuables in the process. One of the officers, of medium height, put on Ali Bey’s fur coat and, with the help of a few soldiers, managed to don his uniform overcoat before leaving. I can identify this officer if I see him, as well as his tall and extremely thin companion. Of all Ali Bey Ashurbeyov’s household items, only his carpets could be saved. The Armenians returned to this house many times in groups, and each time I had to prevent them from entering the apartments. The tall officer who participated in the looting of Ali Bey’s apartment gave me a document stating that he had searched the entire house and found no Muslims. I had to show this document to the Armenian gangs that came to the house, and they would leave without entering the apartments.”