Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdiyi 1991-ci ildən sonra müxtəlif sahələrdə inkişaf yoluna qədəm qoymuşdu. Lakin ölkənin ən böyük təbii sərvəti olan neftin səmərəli şəkildə işlənməsi və xarici bazarlara çıxarılması məsələsi ciddi diqqət tələb edirdi. O dövrdə Azərbaycanın iqtisadiyyatı hələ də keçmiş Sovet İttifaqının dağılmasınadan sonra çətin vəziyyətdə idi və xarici investisiyalar olmadan bu vəziyyətdən çıxmaq mümkün deyildi.
Bilavasitə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və diplomatk bacarığı sayəsində 20 sentyabr 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı Azəri, Çıraq, Günəşli zəngin neft yataqlarının birgə işlənməsi haqqında 8 ölkənin 13 ən məşhur neft şirkətinin iştirakı ilə müqavilə bağlanmışdır. O, “Əsrin müqaviləsi” adlandırılan bu sənədi “Azərbaycanın müstəqilliyini möhkəmləndirən,əsası gələcəyə hesablanan tarixi müqavilə” adlandırılmışdır.
“Əsrin müqaviləsi” Azərbaycana yalnız zənginlik və inkişaf deyil, həm də uzunmüddətli sabitlik və strateji mövqe qazandırdı və XXI əsrdə qlobal enerji siyasətində oynayacağı rolu müəyyənləşdirdi.

After Azerbaijan restored its independence in 1991, it embarked on the path of development in various sectors. However, the efficient exploitation of the country’s greatest natural resource, oil, and its export to foreign markets required serious attention. At that time, Azerbaijan’s economy was still in a difficult situation after the collapse of the Soviet Union, and it was impossible to overcome this situation without foreign investments.
Thanks to the political foresight and diplomatic skills of the National Leader Heydar Aliyev, on September 20, 1994, a contract was signed in Baku, the capital of the Republic of Azerbaijan, involving eight countries and 13 of the most prominent oil companies for the joint development of the rich Azeri, Chirag, and Gunashli oil fields in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. He described this document, called the “Contract of the Century,” as “a historical agreement that strengthens Azerbaijan’s independence and is aimed at the future.”
The “Contract of the Century” not only brought wealth and development to Azerbaijan but also secured long-term stability and a strategic position, defining the role the country would play in global energy politics in the 21st century.