Mədəni irsimizin incilərindən-Azərbaycan xalçası Bu gün Azərbaycanda sənətkar xalçaçıların peşə bayramıdır. Bu münasibət ilə ölkəmizin bütün xalça sənətkarlarını və bu sahədə çalışan insanları təbrik edirik. / 5 May, 2020
Azərbaycanın zəngin orlamentli xalçaları dünyada məşhurdur. Beləki dünyada mövcud olan 4 xalça qrupundan biri Azərbaycan xalça qrupudur ki, öz kompozisiya zənginliyi ilə digərlərindən fərqlənir. Xüsusilə Azərbaycan xalça qrupuna daxil olan Quba-Şirvan xalçaçılıq məktəbinə aid xalçalarda toxunduğu yerin təbiəti, qədimdən bəri burada yaşayan insanların tarixi, mədəniyyəti, inanc və etiqadları müxtəlif formalarda o cümlədən totem və simvollar şəklində əks olunmuşdur. Bu səbəbdən Azərbaycan xalçaları tək incəsənət nümunəsi kimi yox, həmçinin tarixi bir dəyər kimi qiymətləndirilir.
2010 cu ildə YUNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 5-ci sessiyasında Azərbaycan xalçası bu mötəbər qurumun mədəni irs siyahısına daxil edilmişdir.

One of the pearls of our cultural heritage - the Azerbaijani carpet. / 5 May, 2020
Today is the holiday of professional carpet weavers in Azerbaijan. With this event, we congratulate all the people working in this sphere.
Azerbaijani richly decorated carpets are famous in the world. Thus, one of the four groups of carpets in the world is the Azerbaijani carpet group, which differs from others by its compositional richness.Especially, the carpets of the Guba-Shirvan carpet-weaving school, which belongs to the Azerbaijani carpet group, in various forms, including totems and symbols, reflects the the nature, history, culture, beliefs and convictions of the places where it was woven . For this reason, Azerbaijani carpets are evaluated not only as an example of art, but also as a historical value. In 2010, at the 5th session of the Intergovernmental Committee for the Intangible Cultural Heritage of UNESCO, the Azerbaijani carpet was included in the list of cultural heritage.