Tarixdə bu gün. BMT Baş Assambleyası tərəfindən 2005-ci il noyabrın 1-də qəbul olunmuş qətnaməyə əsasən, hər il yanvarın 27-si Holokost qurbanlarının Beynəlxalq Anım Günü kimi qeyd edilir. Holokost İkinci Dünya Müharibəsi dövründə (1939-1945) milyonlarla avropalı yəhudinin təkcə milli mənsubiyyətinə görə qətl edilməsi hadisəsidir.
Adolf Hitlerin 1933-cü ildə hakimiyyətə gəlməsi ilə yəhudilərin hüquqlarının məhdudlaşdırılmasına başlanıldı. Yəhudilərin hüquqlarının azaldılması ilə addım-addım başlayan fəlakət, 1938-ci ilin noyabrndan başlayan kütləvi soyqırımlar və yüzlərlə tarixi sinaqoqların, yəhudilərin dükanlarının, evlərinin və digər mülklərinin məhv edilməsi və yandırılması ilə nəticələnmişdir. Bu soyqırımları nəticəsində rəsmi yəhudilərin 400-ü öldürülmüş və 36.000 yəhudi isə xüsusi düşərgələrə köçürülmüşdür.
1945-ci ilin yanvar ayının 27-də Sovet ordusu tərəfindən azad olunan Osventsim-Birkenau (Polşa) ölüm düşərgəsində ölənlərin dəqiq sayının müəyyən edilməsi mümkün olmamışdır. Həmin düşərgədə öldürülənlərlə bağlı sənədlərin çoxu məhv edilmişdir. Lakin Nyurenberq tribunalının sənədlərində bu düşərgədə öldürülmüş 2,8 milyon insanların 90% yəhudilər idilər.
Tarixdə erməni vandalizminə və soyqırımlarına məruz qalmış bir ölkə olaraq Azərbaycan dövləti və xalqı yəhudi xalqına qarşı törədilmiş soyqırımlara görə təəssüflənir və hər il Holokost qurbanlarını yad etmək məqsədilə ölkədə müxtəlif anım tədbirləri keçirilir.

Today in history. According to a resolution adopted by the United Nations General Assembly on November 1, 2005, January 27 is marked as International Holocaust Remembrance Day each year.
During World War II (1939-1945), millions of European Jews were massacred solely on the basis of their ethnicity.
When Adolf Hitler came to power in 1933, he began to restrict the rights of Jews. The catastrophe, which began with the gradual erosion of Jewish rights, culminated in the November 1938 genocide and the destruction and burning of hundreds of historic synagogues, Jewish shops, homes, and other property. As a result of these genocides, 400 official Jews were killed and 36,000 Jews were relocated to death camps.
The exact number of dead at the Auschwitz-Birkenau concentration camp in Poland, liberated by the Soviet army on January 27, 1945, could not be determined. The majority of the documents relating to those who died in that camp were destroyed. According to the Nuremberg tribunal, Jews made up 90% of the 2.8 million people killed in the camp.
As a country that has been subjected to Armenian vandalism and genocide, Azerbaijan’s state and people feel sorry for the genocides committed against the Jewish people, and various commemorative events are held in our country each year to commemorate the Holocaust victims.