"Azərbaycan Mülki Aviasiya Muzeyi"
Azərbaycan Mülki Aviasiya Muzeyi 2005-ci ilin aprel ayında “Azərbaycan Hava Yolları” Dövlət Konserni tərəfindən Azərbaycan Mülki Aviasiya Muzeyinin yaradılması haqqındakı qərara əsasən, 2008-ci ildə istifadəyə verilmişdir.
Mülki Aviasiya Muzeyi Milli Aviasiya Akademiyasının ərazisində yerləşən dördmərtəbəli tədris korpusunun nəzdində, I mərtəbədə yerləşir.
Muzey ekspozisiya və fond şöbəsindən ibarətdir. Muzeyin fondu muzey əşyalarının toplanması, mühafizə olunması, uçot-qeydiyyat işinin aparılması funksiyasını həyata keçirir. Muzeyin fondunda Azərbaycanın mülki aviasiyasının dünənini və bu gününün öyrənilməsində zəruri olan əyani vəsaitlər, qəzet materialları, əlyazmaları, qərar və sərəncamlar kimi dövlət sənədlərinin surətləri, fotoşəkillər, filmlər, bədii ədəbiyyat, təsviri sənət nümunələri və s. toplanmışdır. Onların ümumilikdə sayı 11045-dən artıqdır.
Muzey milli aviasiyamızın tarixinin və bugünkü inkişafının təbliği üçün ekskursiyalar həyata keçirir.

"Музей гражданской авиации Азербайджана"
Музей гражданской авиации Азербайджана был сдан в эксплуатацию в 2008 году в соответствии с решением о создании Музея гражданской авиации Азербайджана Государственным концерном «Азербайджанские авиалинии» в апреле 2005 года.
Музей гражданской авиации расположен на первом этаже, при четырехэтажном учебном корпусе, расположенном на территории Национальной авиационной академии. Музей состоит из экспозиционно-фондового отдела. Фонд музея осуществляет функцию сбора, охраны музейных предметов, ведения учетно-регистрационной работы. В фонде музея собраны наглядные пособия, газетные материалы, рукописи, копии государственных документов, таких как постановления и распоряжения, фотографии, фильмы, художественная литература, образцы изобразительного искусства и т.д., необходимые для изучения гражданской авиации Азербайджана. Их общее количество превышает 11045. В музее проводятся экскурсии, знакомящие посетителей с историей и современным развитием нашей национальной авиации.