Tarixçilərimizin qələmindən
Akademik Yaqub Mahmudov yazır:”Tarixi həqiqət belədir ki, 1805-ci ildə Rusiya ilə Azərbaycan dövləti olan Qarabağ xanlığı arasında Kürəkçay sazişi adlanan saziş bağlanmışdı. Sazişə görə Qarabağ xanlığı Rusiyanın himayəsini qəbul edir, Rusiya isə Qarabağ xanlığına daxil olan torpaqların İbrahimxəlil xana, daha doğrusu, Azərbaycana məxsus olduğunu və gələcəkdə də Qarabağ xanının varislərinə məxsus olaraq qalacağını təsdiq edirdi. Erməni tarixçiləri isə real tarixi yəni Kürəkçay müqaviləsini saxtalaşdıraraq Qarabağ xanlığı ərazisinin guya ermənilərə məxsus olduğunu və müqavilənin də ermənilərlə Rusiya arasında bağlandığını iddia edirlər. Halbuki ermənilərin İran və Türkiyədən Azərbaycana, o cümlədən Qarabağ xanlığının ərazisinə köçürülməsinə Kürəkçay sazişinin imzalandığı 1805-ci ildən çox sonra – 1828-ci ildə başlanmışdı. Ermənilərin özləri 1978-ci ildə İrandan bura, yəni Qarabağa köçürülmələrinin 150 illiyini bayram etmiş, bu münasibətlə Ağdərə rayonunun Marquşevan kəndində bir xatirə abidəsi də inşa etmişdilər. 1988-ci ildə erməni separatçı-terrorçu dəstələri “tarixi həqiqətin izini itirmək” məqsədilə ermənilərin Qarabağa gəlmə etnos olduğunu təsdiq edən bu abidəni dağıtmışlar. Hazırda həmin abidənin qalıqları Azərbaycan Respublikasının Ağdərə rayonu ərazisindədir”.
Mənbə, Akademik Yaqub Mahmudovun “Ermənilərin XIX əsrdə Şimali Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi tarixi həqiqətdir”

Из-под пера наших историков
Академик Ягуб Махмудов пишет: “историческая правда такова, что в 1805 году между Россией и Карабахским ханством, было заключено так называемое Кюрекчайское соглашение. Согласно договору, Карабахское ханство принимало покровительство России, а Россия утверждала, что земли, входившие в Карабахское ханство, принадлежали Ибрагимхалил-хану, а точнее Азербайджану и в дальнейшем будут принадлежать наследникам карабахского хана. Армянские же историки, фальсифицируя реальную историю, то есть Кюрекчайский договор, утверждают, что территория Карабахского ханства якобы принадлежала армянам, и договор был заключен между армянами и Россией. Хотя переселение армян из Ирана и Турции в Азербайджан, в том числе и на территорию Карабахского ханства, началось гораздо позже в 1828 году. Сами армяне в 1978 году праздновали 150-летие переселения из Ирана в Карабах, в связи с чем в селе Маргушеван Агдаринского района был воздвигнут памятник. В 1988 году армянские сепаратистско-террористические группировки с целью “уничтожить следы исторической правды” разрушили этот памятник, утверждая, что армяне не являются пришлым этносом Карабаха. В настоящее время останки этого памятника находятся на территории Агдаринского района Азербайджанской Республики.
Источник: статья академика Ягуба Махмудова “переселение армян на территорию Северного Азербайджана в XIX веке-историческая правда” (газета“Азербайджан”, 18 июля 2014 года).