1918-ci ilin 31 mart ayında Bakıda baş vermiş soyqırımı hadisilirindən bir qədər sonra aprel ayında Stepan Şaumyanın tapşırığı ilə gürcü əsilli David Gelovani və ermənilərdən ibarət silahlı dəstə hakimiyyəti ələ keçirmək məqsədilə Quba qəzasına göndərilir. Burada özünü Quba Qəza Komissarı elan edən D.Gelovani yerli əhaliyə bolşevik hakimiyyətini tanımaq üçün 2 saat vaxt verir və çarəsiz qalan şəhər idarəetməsi bu təkliflə razılaşır. Qəzaya gələn kimi ilk növbədə D.Gelovani yerli hakimiyyətin tərksilah edib həbsxanada saxladığı quldur erməni dəstəsinin üzvlərini azad edir. Gelovaninin dəstə üzvləri və azadlığa çıxmış ermənilər bu dəfə bolşevik adı ilə yenidən qəzada dinc sakinlərə qarşı quldurluq, sui qəsd hallarına başlayırlar. Qəzada baş verən bu hadisələrin şahidi olan Quba qəza komissarı Əli bəy Zizikski və bəylər tərəfindən yerli müqavimət hərəkatına başlanılır.
Qədim təqvimlə 16-19 aprel / 28-30 aprel tarixlərində qəzada döyüşlər aparılır, Gelovani və onun silahli dəstələri Quba qəzasından qovulur və qəzada əmin-amanlıq bərqərar olur. Lakin bu əmin-amanlıq çox çəkmir. Bir qədər sonra may ayında daşnak-bolşevik S. Şaumyanın göstərişinə əsasən Quba qəzasına cəza tədbiri olaraq erməni cəllad Hamazasp və onun rəhbərlik etdiyi daşnak ermənilərdən ibarət qoşunu 9 gün ərzində Qubanın dinc günahsız əhalisinə qarşı soyqırımı həyata keçirilir. Tarixə “3 günlük döyüşlər” kimi həkk olunmuş bu mübarizədə bir xeyli erməni quldur məhv edilir, Gelovani və onun silahli dəstələri isə Quba qəzasından qovulur.

HISTORICAL EVENTS IN Guba, DESCRIBED AS "3 DAYS' BATTLES" LOCAL RESISTANCE MOVEMENT
Shortly after the genocide in Baku on March 31, 1918, in April, on the orders of Stepan Shaumyan, David Gelovani of Georgian origin and an armed group of Armenians were sent to Guba to seize power. D. Gelovani, who declared himself the Guba Accident Commissioner, gave the local population two hours to recognize the Bolshevik government, and the helpless city administration agreed to this proposal. As soon as the accident occurred, D. Gelovani disarmed the local authorities and released the members of the Armenian gang. Members of Gelovan’s gang and the released Armenians are once again committing robberies and assassinations of civilians in the accident, this time under the guise of Bolsheviks.Guba accident commissioner Ali bey Zizikski and beys who witnessed these events formed a local resistance movement.
According to the ancient calendar, battles are fought in the accident on April 16-19 / April 28-30, Gelovan and his armed groups are expelled from the accident, and peace is restored in the accident. This assurance, however, does not last long. Later, in May, on the orders of Dashnak-Bolshevik S. Shaumyan, the Armenian executioner Hamazasp and his army of Dashnak Armenians carried out a 9-day genocide against the innocent civilian population of Guba as retaliation for the Guba accident.Many Armenian invaders were killed in this battle, which became known as the “three-day battles,” and GelovaNI and his armed groups were expelled from Guba.