1918-ci ilin 31 mart ayında Bakıda baş vermiş soyqırımı hadisilirindən bir qədər sonra aprel ayında Stepan Şaumyanın tapşırığı ilə gürcü əsilli David Gelovani və ermənilərdən ibarət silahlı dəstə hakimiyyəti ələ keçirmək məqsədilə Quba qəzasına göndərilir. Burada özünü Quba Qəza Komissarı elan edən D.Gelovani yerli əhaliyə bolşevik hakimiyyətini tanımaq üçün 2 saat vaxt verir və çarəsiz qalan şəhər idarəetməsi bu təkliflə razılaşır. Qəzaya gələn kimi ilk növbədə D.Gelovani yerli hakimiyyətin tərksilah edib həbsxanada saxladığı quldur erməni dəstəsinin üzvlərini azad edir. Gelovaninin dəstə üzvləri və azadlığa çıxmış ermənilər bu dəfə bolşevik adı ilə yenidən qəzada dinc sakinlərə qarşı quldurluq, sui qəsd hallarına başlayırlar. Qəzada baş verən bu hadisələrin şahidi olan Quba qəza komissarı Əli bəy Zizikski və bəylər tərəfindən yerli müqavimət hərəkatına başlanılır.
Qədim təqvimlə 16-19 aprel / 28-30 aprel tarixlərində qəzada döyüşlər aparılır, Gelovani və onun silahli dəstələri Quba qəzasından qovulur və qəzada əmin-amanlıq bərqərar olur. Lakin bu əmin-amanlıq çox çəkmir. Bir qədər sonra may ayında daşnak-bolşevik S. Şaumyanın göstərişinə əsasən Quba qəzasına cəza tədbiri olaraq erməni cəllad Hamazasp və onun rəhbərlik etdiyi daşnak ermənilərdən ibarət qoşunu 9 gün ərzində Qubanın dinc günahsız əhalisinə qarşı soyqırımı həyata keçirilir. Tarixə “3 günlük döyüşlər” kimi həkk olunmuş bu mübarizədə bir xeyli erməni quldur məhv edilir, Gelovani və onun silahli dəstələri isə Quba qəzasından qovulur.

Вскоре после геноцида в Баку 31 марта 1918 года, в апреле, по приказу Степана Шаумяна, Давид Геловани и вооруженная группа состоящий из армян были отправлены в Губу для захвата власти. Д. Геловани, объявивший себя в Губе уездным комиссаром, дал местному населению два часа на то, чтобы признать большевистское правительство и отчаявшаяся городская администрация соглашается на это предложение. B первую очередь Д. Геловани, освобождает членов армянской банды, которые находились в тюрьмах. Члены банды Гелована и освобожденные армяне вновь совершают грабежи и убийства мирных жителей в Губинском уезде, на этот раз под видом большевиков. Комиссар Губинского уезда Али бей Зизикский и беки, которые были свидетелями этих событий, сформировали местное движение сопротивления.
Согласно архивным документам, сражения в уезде происходят 16-19 апреля / 28-30 апреля, Геловани и его вооруженные группы были изгнаны из уезда, и в уезде восстановился мир. Это спокойствие, однако, длится недолго. Позже, в мае, по приказу дашнака-большевика С. Шаумяна, армянский палач Хамазасп и его армия состоящая из армян-дашнаков осуществили 9-дневный геноцид против ни в чем не повинного населения Губинского уезда. В этой борьбе, вошедшей в историю как “3-дневные бои”, уничтожается множество армянских бандитов, а Геловани и его вооруженные отряды изгоняются из Губинского уезд