"Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi"
Azərbaycan SSR-nin Nazirlər Sovetinin 13 mart 1967-ci il tarixində xalçaçı- rəssam, pedaqoq, görkəmli alim Lətif Kərimovun təşəbbüsü ilə Bakıda Azərbaycan Xalça Muzeyi yaradılmışdır. Muzeyin yaradılmasında əsas məqsəd Azərbaycan xalçasının milli bədii irsinin qorunub saxlanılması və öyrənilərək geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsidir.
26 aprel 1972-ci ildə İçərişəhərdə yerləşən, XIX əsr memarlıq abidəsi olan Cümə məscidində təşkil edilmiş Azərbaycan Xalça Muzeyinin ilk ekspozisiyasının açılışında ümummilli lideri Heydər Əliyev iştirak etmişdir. 1970-1980-ci illərdə Heydər Əliyevin davamlı dəstəyi sayəsində muzey sənətkarlıq nümunələrini almaq və bununla da öz kolleksiyasını genişləndirmək imkanı əldə etdi. Muzeyin ən çox məşhur olan nümunələri arasında Şirvan, Qazax və Quba xalçaları sayılır.
2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Dənizkənarı Milli Park ərazisində Azərbaycan Xalça Muzeyi üçün yeni binanın tikilməsi barəsində sərəncam imzaladı. 2014-cü ildə avstriyalı memar Frans Yantsın layihəsi əsasında muzey işinin ən müasir tələblərinə cavab verən yeni bina inşa edildi.
2010-cu ildə Azərbaycan xalça sənəti Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə YUNESKO-nun “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs üzrə reprezentativ siyahısı”na daxil edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 15 iyul 2019-cu il tarixli qərarı ilə ölkəmizin xalça sənətinin qorunması və təbliği sahəsindəki müstəsna xidmətlərinə görə Azərbaycan Xalça Muzeyinə “Milli muzey” statusu verilmişdir.

"Азербайджанский национальный музей ковра"
13 марта 1967 года по инициативе выдающегося ученого, педагога, искусствоведа художника-орнаменталиста, ковроткача, Латифа Керимова в Баку был создан музей азербайджанского ковра. Основной целью создания музея является сохранение, изучение и представление широкой общественности Национального художественного наследия азербайджанского ковра.
Первая экспозиция Азербайджанского музея ковра была организована 26 апреля 1972 года, в памятнике архитектуры XIX века, в Джума-мечети расположенной в Ичери-шехер, в открытии которой принял участие общенациональный лидер Гейдар Алиев. В 1970-1980-е годы благодаря постоянной поддержке Гейдара Алиева музей получил возможность приобретать образцы искусства и тем самым расширять свою коллекцию. Среди наиболее известных образцов музея Ширванские, Казахские и Губинские ковры.
В 2007 году Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о строительстве нового здания для Азербайджанского музея ковра на территории Приморского национального парка. В 2014 году по проекту австрийского архитектора Франца Янца было построено новое здание, отвечающее самым современным требованиям музейного дела.
В 2010 году при поддержке Первого вице-президента Азербайджана госпожи Мехрибан Алиевой, азербайджанское ковровое искусство было включено в «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества» ЮНЕСКО .
Постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 15 июля 2019 года за исключительные заслуги в области сохранения и пропаганды коврового искусства нашей страны азербайджанскому музею ковра был присвоен статус “Национальный ”.