Bakı Biznes Universitetində “Mədəni İrsimiz – Dünən və Bu Gün” Mövzusunda Tədbir Keçirilib. / 17 Dekabr, 2024
Bakı Biznes Universitetinin “Humanitar Elmlər” kafedrası və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəni İrsimiz – Dünən və Bu Gün” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbir birinci Qarabağ müharibəsi və sonrakı dövrlərdə işğal altında olmuş Azərbaycan ərazilərindəki tarixi, mədəni və dini abidələrə qarşı törədilən vandalizm aktlarını ictimaiyyətə çatdırmaq, xüsusilə Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad olunmuş ərazilərindəki abidələrin keçmişi və bugünkü vəziyyətini nümayiş etdirmək məqsədilə təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözləri ilə açan BBU-nun Humanitar Elmlər kafedrasının rəhbəri professor Sabir Əmirxanov mədəni irsin qorunmasının önəmini vurğulayaraq tədbirin işinə uğurlar arzulayıb. Daha sonra Soyqırımı Memorial Kompleksinin əməkdaşı Nazilə Məmmədova fəaliyyəti, məqsəd və funksiyaları barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O, Kompleksin yalnız tarixi faktları qorumaqla kifayətlənməyib, həm də müasir dövrdə bu məlumatların necə saxlanılması və gələcək nəsillərə təqdim olunmasını diqqətə çatdırıb Tədbirdə həmçinin tarixçi alimlər, tələbələr və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Belə ki, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Soyqırımı Memorial Kompleksinin mütəxəssisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sübhan Talıblı “Erməni təcavüzü zamanı dağıdılmış Azərbaycanın tarixi və maddi-mənəvi irsi” mövzusunda məruzə edib. O, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin erməni işğalı nəticəsində necə dağıdıldığını və bu irsin bərpası üçün atılan addımları diqqətə çatdırıb. F.ü.f.d., Məhsəti Cəfərova “Müasir dövr və milli mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda çıxış edərək, müasir dövrdə milli mənəvi dəyərlərimizin qorunmasının vacibliyini vurğulayıb. K.e.d.prof. İlqar Hüseynov “Qarabağın tarixi mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizmi” adlı məruzəsində Qarabağda ermənilərin törətdikləri mədəni və tarixi soyqırımı əməllərini detallı şəkildə təqdim edib. T.f.d. Aygün Kamandari “İrəvan xanlığının zəngin maddi və mənəvi mədəniyyət tarixi” mövzusunda çıxış edərək, İrəvanın tarixdəki əhəmiyyətini və oradakı mədəni irsin qorunmasının vacibliyini izah edib.
Daha sonra çıxış edən tələbələr 1918-ci ildə baş vermiş soyqırımı hadisələrinin Azərbaycan xalqının mədəni irsinə necə təsir etdiyini və bu hadisələrin tarixi əhəmiyyətini qeyd ediblər. Tədbirdə 100-ə yaxın tələbə iştirak edib.

A conference on the topic "Our Cultural Heritage – Yesterday and Today" was held at Baku Business University. / 17 December, 2024
The conference was organized jointly by the Department of Humanities of Baku Business University (BBU) and the “Genocide Memorial Complex” in Guba city. The event aimed to highlight the acts of vandalism committed against historical, cultural, and religious monuments in the Azerbaijani territories occupied during the First Nagorno-Karabakh War and the subsequent periods, particularly focusing on the monuments in the liberated territories of the Karabakh region, showcasing their past and current condition.
The event was opened with introductory remarks by Professor Sabir Amirkhanov, Head of the Department of Humanities at BBU, who emphasized the importance of preserving cultural heritage and wished success for the conference proceedings.
Following that, Nazila Mammadova, an employee of the Genocide Memorial Complex, provided the participants with information about the Complex’s activities, goals, and functions. She pointed out that the Complex not only preserves historical facts but also focuses on how this information is maintained in the modern era and how it will be presented to future generations.
The event also featured contributions from historians, students, and cultural figures. Dr. Subhan Talıblı, a leading researcher at the Institute of Oriental Studies of the Azerbaijan National Academy of Sciences (AMEA) and an expert at the Genocide Memorial Complex, delivered a presentation on “The Historical and Material-Spiritual Heritage of Azerbaijan Destroyed During Armenian Aggression.” He discussed how Azerbaijan’s rich cultural heritage was destroyed as a result of Armenian occupation and highlighted the steps taken to restore this heritage.
Dr. Mahsati Jafarova, a Candidate of Philosophy, presented on “The Contemporary Era and Our National Spiritual Values,” emphasizing the importance of preserving national spiritual values in the modern world.
Professor İlgar Huseynov, a Candidate of Historical Sciences, delivered a report on “Armenian Vandalism Against the Historical and Cultural Monuments of Karabakh,” where he presented detailed information about the cultural and historical genocide committed by Armenians in Karabakh.
Dr. Aygun Kamandari gave a talk on “The Rich Material and Spiritual Cultural History of the Irevan Khanate,” explaining the historical significance of Irevan and the importance of preserving its cultural heritage.
Later, students discussed how the genocide events of 1918 affected the cultural heritage of the Azerbaijani people and emphasized the historical importance of these events. Around 100 students participated in the conference.