Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin və Nardaran Tarix-mədəniyyət Qoruğunun təşkilatçılığı ilə 2025-ci il Konstitusiya və Suverenlik ili çərçivəsində “20 sentyabr zəfəri bu torpaqlarda əbədi varlığımızın təsdiqidir” adlı vebinar keçirilib.
В городе Куба при организации «Мемориального комплекса геноцида» и Историко-культурного заповедника Нардарана в рамках Года Конституции и Суверенитета 2025 был проведён вебинар под названием «Победа 20 сентября подтверждение нашего вечного существования на этих землях».
Giriş sözü ilə çıxış edən Kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyeva Azərbaycan xalqının mübarizə əzmini, torpağa bağlılığını və tarixi ədalətin bərpası uğrunda göstərdiyi siyasi iradəni xüsusi vurğulayaraq, bu zəfərin gələcək nəsillər üçün də mühüm örnək olduğunu qeyd edib. Daha sonra çıxış edən Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində olan Hərbi Kollecinin müəllimi, Bakı Qızlar Universitetinin baş müəllimi doktorant Tural Vəlizadə 20 sentyabr zəfərinin milli dövlətçilik ənənələrimizin möhkəmlənməsində mühüm mərhələ olduğunu, bu tarixi hadisənin Azərbaycanın suverenlik yolunda dönüş nöqtəsi kimi dəyərləndirilməli olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Nardaran tarix-mədəniyyət qoruğunun əməkdaşı Aytən Əliyeva 20 sentyabr zəfərinin təkcə siyasi yox, həm də mədəni və mənəvi müstəvidə xalqımızın birliyini, tarixi yaddaşının gücünü nümayiş etdirdiyini bildirərək, bu kimi tədbirlərin gənc nəsildə milli kimlik şüurunun formalaşmasına mühüm töhfə verdiyini qeyd etmişdir.
Vebinarda Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeçiliyində fəaliyyət göstərən qoruqların ümumilikdə 30-a yaxın əməkdaşı iştirak edib.

Within the framework of the 2025 Year of the Constitution and Sovereignty, a webinar titled “The Victory of September 20 Is the Confirmation of Our Eternal Presence on These Lands” was held in the city of Guba, organized by the Genocide Memorial Complex and the Nardaran Historical and Cultural Reserve. / 2 December, 2025
Delivering the opening remarks, Mehriban Aliyeva, Deputy Director of the Complex, particularly emphasized the Azerbaijani people’s spirit of struggle, attachment to their land, and the political will demonstrated in the restoration of historical justice. She noted that this victory serves as an important example for future generations.
Subsequently, Tural Valizade, a lecturer at the Military College under the National Defense University, senior lecturer at Baku Girls University, and doctoral candidate, stated that the victory of September 20 represents a significant stage in strengthening Azerbaijan’s national statehood traditions and should be regarded as a turning point on the country’s path toward sovereignty.
Later, Ayten Aliyeva, an employee of the Nardaran Historical and Cultural Reserve, noted that the September 20 victory demonstrates not only political success but also the unity of the Azerbaijani people and the strength of their historical memory in cultural and moral terms. She emphasized that such events make an important contribution to the formation of national identity awareness among the younger generation.
Overall, nearly 30 employees from reserves operating under the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan participated in the webinar.