Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”, Miras Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Və Gürcüstan Qafqaz İrs Araşdırma İntitutunun təşkilatçılığı ilə 2 gün 13-14 sentyabr tarixlərində keçirilmiş “Tarixi Yerlər və Abidələr I Beynəlxalq Quba Simpoziumu”nda 5 ölkədən 50-ə qədər alim və tədqiqatçı iştirak etmişdir. Simpoziumun keçirilməsinin əsas məqsədi regionlarda mədəni irsi, memarlıq və xatirə abidələri, qədim şəhərləri və insanların həyat tərzini araşdıran alim və tədqiqatçıları bir araya gətirmək olmuşdur.
Daha sonra, Kompleksin muzeyində plenar iclas başlanmışdır.
Plenar iclasın gedişatı: İlk öncə Azərbaycan Respublikasının himni səslənmiş, ardınca isə şəhidlərin əziz xatirəsi yad edilmişdir. İclası giriş sözü ilə Soyqırımı Memorial Kompleksinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəxşəndə Bayramova açıq elan edərək Simpoziumun iştirakçılarını salamlamış və Simpoziumun işinə uğurlar arzulamışdır.
Ardınca çıxış üçün söz Quba Rayonu İcra Hakimiyyəti Başçısının humanitar məsələlər üzrə müavini Səidə Abbasovaya, Tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Tohidiyə verilmişdir. Daha sonra tanınmış Nəsimi və Hürufilik tədqiqatçısı Prof.Dr.Fatih Usluer məruzə ilə çıxış etmişdir. Xatırladaq ki, 2019-cu ili Prezident İlham Əliyevin sərəncamına uyğun olaraq “Nəsimi ili” elan edilmişdir.
2 gün ərzində keçirilən Beynəlxalq Simpoziumda Azərbaycan, Türkiyə, İtaliya, Gürcüstan və digər müxtəlif xarici ölkələrdən olan alimlərin məruzələri dinlənilmişdir. Simpozium qonaqların “Soyqırımı Memorial Kompleksi” və Quba ilə tanışlığından sonra yekunlaşmışdır.

First International Guba Symposium on “Historic Places and Monuments” / 13 September, 2019
On September 13-14,on the initiative of the Guba Genocide Memorial Complex and in cooperation with the State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of Azerbaijan Republic, Genocide Memorial Complex in Guba, “MIRAS” Public Union for the study of Cultural Heritage, Georgian Caucasus Heritage Research Institute was held the “ First International Guba Symposium on Historic Places and Monuments “ in Guba. About 50 scientists and researchers from 5 countries participated in the symposium. The main purpose of the symposium was to bring together scholars and researchers studying cultural heritage, architectural and memorial monuments , ancient cities and people’s lifestyles in the regions.
Later, a plenary session began at the Museum of the Complex.
Plenary session: First of all, the anthem of the Republic of Azerbaijan was played, followed by the commemorating  the martyrs. Director of the Genocide Memorial Complex, Doctor of Philosophy in History Rakhshanda Bayramova opened the meeting, greeted the symposium participants and wished success. Then deputy of the head of the Executive Power of Guba District on Humanitarian Affairs Saida Abbasova, doctor of historical sciences and professor Solmaz Tohidi and researcher of Nasimi and Hurufism Prof. Dr. Fatih Usluer made a speech. Recall that, 2019 is declared the year of Nasimi according to the order of President Ilham Aliyev.
Over 2 days the reports of the sc, Italy, Georgia and oth ientists from Azerbaijan, Turkeyer foreign countries were heard at the International Symposium. At the end of the symposium, the guests got acquainted with the Genocide Memorial Complex and the city of Guba.