Muzeydə Şamaxı qəzasına aid bölmədə İsmayıl Xan Ziyadxanovun foto-şəkili və fəaliyyəti haqqında məlumat ziyarətçilərə təqdim olunur.
İsmayıl xan Ziyadxanov 1905-ci ildə erməni daşnaklarının törətdiyi dəhşətli qətliamlara məruz qalan azərbaycanlıların acısını dərindən duyaraq siyasi fəaliyyətə qoşulmşdur. O, Azərbaycanın milli istiqlal hərəkatının fəal üzvləri sırasında yer almış və 1906-cı ildə Yelizavetpol (Gəncə) quberniyasından 1-ci Dövlət Dumasının deputatı seçilmişdir. Dumanın müsəlman fraksiyasının büro üzvü və “Xalq Azadlığı” partiyasının üzvü olmuş İsmayıl xan dumadakı fəaliyyəti dövründə çarizmin ucqarlarda köçürmə siyasətini, Qafqazda törədilmiş soyqırımları eləcə də erməni daşnaklarının xalqımızın başına gətirdiyi bəlaları kəskin tənqid etmişdir.
1918-ci il martın 28-də də İsmayıl xan Ziyadxanovun rəhbərliyi ilə Şamaxının müdafiəsinə yetişən yerli dəstələr qısa vaxt ərzində Şamaxını erməni daşnaklarından azad etmişdir.
Qeyd edək ki, İsmayıl xan Ziyadxanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 2-ci hökumətinin tərkibində hərbi işlər üzrə müvəkkili, daha sonra isə Xarici İşlər Nazirinin 1-ci müavini təyin edilmişdir.

The museum presents a photo of Ismayil Khan Ziyadkhanov and information about his activities in the section about Shamakhi district.
Ismayil khan Ziyadkhanov deeply felt the pain of the Azerbaijanis who were subjected to the terrible massacres committed by the Armenian Dashnaks in 1905 and joined the political activity. He was one of the active members of the national independence movement of Azerbaijan and in 1906 was elected a deputy of the 1st State Duma of Yelizavetpol (Ganja) province. Ismayil Khan, a member of the Duma’s Muslim faction bureau and a member of the People’s Freedom Party, sharply criticized the tsarist policy of resettlement in the Duma, the genocides committed in the Caucasus, and the tragedies caused by the Armenian Dashnaks. On March 28, 1918, the militia groups led by Ismayil khan Ziyadkhanov, which had come to the defense of Shamakhi, liberated Shamakhi from the Russian and Armenian detachments in a short time. It should be noted that Ismayil khan Ziyadkhanov was appointed Commissioner for Military Affairs in the 2nd government of the Azerbaijan Democratic Republic, and then the First Deputy Minister of Foreign Affairs.