Muzeydə Şamaxı qəzasına aid bölmədə İsmayıl Xan Ziyadxanovun foto-şəkili və fəaliyyəti haqqında məlumat ziyarətçilərə təqdim olunur.
İsmayıl xan Ziyadxanov 1905-ci ildə erməni daşnaklarının törətdiyi dəhşətli qətliamlara məruz qalan azərbaycanlıların acısını dərindən duyaraq siyasi fəaliyyətə qoşulmşdur. O, Azərbaycanın milli istiqlal hərəkatının fəal üzvləri sırasında yer almış və 1906-cı ildə Yelizavetpol (Gəncə) quberniyasından 1-ci Dövlət Dumasının deputatı seçilmişdir. Dumanın müsəlman fraksiyasının büro üzvü və “Xalq Azadlığı” partiyasının üzvü olmuş İsmayıl xan dumadakı fəaliyyəti dövründə çarizmin ucqarlarda köçürmə siyasətini, Qafqazda törədilmiş soyqırımları eləcə də erməni daşnaklarının xalqımızın başına gətirdiyi bəlaları kəskin tənqid etmişdir.
1918-ci il martın 28-də də İsmayıl xan Ziyadxanovun rəhbərliyi ilə Şamaxının müdafiəsinə yetişən yerli dəstələr qısa vaxt ərzində Şamaxını erməni daşnaklarından azad etmişdir.
Qeyd edək ki, İsmayıl xan Ziyadxanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 2-ci hökumətinin tərkibində hərbi işlər üzrə müvəkkili, daha sonra isə Xarici İşlər Nazirinin 1-ci müavini təyin edilmişdir.

В музее, в отделе Шамахинского уезда представлена фотография и информация о деятельности Исмаил хана Зиядханова.
После геноцида 1905 года, совершенного армянскими дашнаками, Исмаил хан Зиядханов глубоко почувствовав боль азербайджанского народа, расширил свою политическую деятельность. Он был одним из активных участников движения за национальную независимость Азербайджана и в 1906 году был избран депутатом 1-й Государственной Думы от Елизаветпольской (Гянджинской) губернии. Исмаил хан, как член бюро мусульманской фракции и член партии “Свобода народа”, подверг резкой критике царскую политику переселения и геноцид азербайджанского народа, совершенное армянскими дашнаками.
28 марта 1918 г. ополченцы, возглавляемые Исмаилом ханом Зиядхановым, которые пришли на защиту Шемахи, в короткие сроки освободили город от армянских отрядов.
Следует отметить, что Исмаил хан Зиядханов был назначен комиссаром по военным вопросам во 2-м правительстве Азербайджанской Демократической Республики, а затем первым заместителем министра иностранных дел.