15 İyun Qurtuluş Günü ilə əlaqədar olaraq Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyeva çıxış edərək bildirmişdir ki, hər il böyük fəxarət hissi ilə qeyd etdiyimiz 1993-cü ilin 15 iyunu xalqımızın tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış bir gündür. Məhz həmin tarixdən etibarən Azərbaycan xalqının çox böyük çətinliklərlə yenidən əldə etdiyi müstəqilliyinin xilas tarixi başlanır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin iyun aynın 15-də yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtması Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə möhtəşəm hadisə kimi daxil olmaqla, Milli Qurtuluşumuzun təməlini qoymuşdur.
Daha sonra çıxış edənlər qeyd ediblər ki, , ümummilli lider Heydər Əliyevin qətiyyəti xalqa ruh yüksəkliyi gətirib və ölkəni gələcəyə inamla baxan qüdrətli bir dövlətə çevirdi. Dahi lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu müdrik və uzaqgörən siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanın regionda müstəqil, güclü dövlətə çevrilib və bu siyasət Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.

An event was held at the "Genocide Memorial Complex" in Guba to commemorate June 15 Liberation Day.
Mehriban Aliyeva, Deputy Director of the Complex, opened the event with a speech highlighting the significance of June 15, 1993, a day celebrated with great pride in Azerbaijani history. This date marks the beginning of the struggle to preserve the hard-won independence of the Azerbaijani people. The return of Great Leader Heydar Aliyev to political power on June 15 stands as a monumental event in Azerbaijan’s centuries-old history, laying the foundation for our National Liberation.
Speakers emphasized that the determination of national leader Heydar Aliyev infused the people with enthusiasm and transformed Azerbaijan into a confident and powerful state focused on the future. The wise and visionary policies initiated by Heydar Aliyev have led Azerbaijan to become an independent and influential state in the region. These policies continue to be successfully upheld by President Ilham Aliyev, ensuring Azerbaijan’s continued progress and stability.