İmişli şəhərində “Heydər Əliyev ili” və 31 mart azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımın 105-ci ildönümü ilə əlaqədar İmişli Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində tədbir keçirilmişdir
В связи с «Годом Гейдара Алиева»  и 105-й годовщиной геноцида азербайджанцев в Центре Гейдара Алиева Имишлинского района состоялось мероприятие
Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin İmişli rayon nümayəndəliyi, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” və İmişli Rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev ili”, eləcə də 31 mart azərbaycanlıların soyqırımının 105-ci ildönümü ilə əlaqədar 28.02.2023-cü il tarixində İmişli Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində maarifləndirici tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin İmişli rayon nümayəndəliyinin, İmişli Rayon Veteranlar Cəmiyyətinin, İmişli Rayon Musiqi Məktəbinin, Tarix Muzeyinin, rayon kitabxanasının və yerli mədəniyyət müəssisələrinin rəhbər, işçi heyəti iştirak etmişlər. Tədbir zamanı Soyqırımı Memorial Kompleksinin əməkdaşı Aysu Bülbülzadə iştirakçılara XX əsrin əvvəllərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri, Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart fərmanı ilə bu hadisələrə siyasi qiymətin verilməsi və  azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımların ölkə hüdudlarından kənarda tanıdılması istiqamətindəki tarixi fəaliyyəti barədə məlumat vermişdir. Daha sonra çıxış edən natiqlər soyqırımın bəşəri bir cinayət olduğunu qeyd etmişlər. Tədbirin sonunda soyqırımı hadisələri ilə bağlı sənədli film nümayiş olunmuş, mövzu ilə əlaqəli kitab və bukletlər paylanılmışdır.
Qeyd edək ki, bu il 31 mart azərbaycanlıların soyqırımının 105-ci ildönümüdür və müvafiq tədbirlər planına uyğun olaraq Memorial Kompleks tərəfindən silsilə tədbirlər keçirilir.

On February 28, 2023, an educational event was held at the Heydar Aliyev Center to commemorate the “Year of Heydar Aliyev,” as well as the 105th anniversary of the March 31 Genocide of Azerbaijanis, with the joint organization of the Kurdamir Regional Culture Department’s Imishli district representative office, the “Genocide Memorial Complex” in Guba, and the Heydar Aliyev Center of Imishli District.
The event was attended by the leadership and staff of the Kurdamir Regional Culture Department’s Imishli district representative office, the Imishli District Veterans Society, the Imishli District Music School, the Museum of History, the district library, and local cultural institutions. During the event, Aysu Bulbulzadeh, an employee of the Genocide Memorial Complex, informed the participants about the events of the genocide committed against Azerbaijanis at the beginning of the twentieth century, the historical activity of the great leader Heydar Aliyev to give political value to these events with the March 26, 1998 decree, and to publicize the genocides committed against Azerbaijanis outside the country’s borders. Later speakers emphasized that genocide is a crime against humanity. At the conclusion of the event, a documentary film about the genocide events was shown, and books and booklets about the topic were distributed.
It should be noted that this year marks the 105th anniversary of the genocide against Azerbaijanis, and the Memorial Complex is hosting a series of events in accordance with the relevant event plan.