Tarixçilərin qələmindən
22 yanvar 1920-ci ildə AXC-nin xarici işlər naziri F. X. Xoyski Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinə nota göndərərək bunları bəyan etdi: “Mən hökumətimdən məlumat aldım ki, yanvarın 19-da Ermənistan hökumətinin qoşunları, silahlı dəstələrlə birlikdə Zəngəzurdan Şuşa qəzası istiqamətində hücum əməliyyatlarına başlayıb , onların hərəkət yolu boyunca bütün müsəlman kəndləri məhv edilib, onlardan 9-u son günlər darmadağın edilib… görünən odur ki, hökumətlərinin müəyyən planını yerinə yetirən erməni qoşunları, sakinləri insanlığa sığmayan qırğınlara məruz qoyaraq müsəlman kəndlərini yenidən məhv etməyə başladılar. Ermənistan hökumətinin öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə bu cür məhəl qoymaması, artıq əldə edilmiş razılaşmaları tamamilə dəyərdən salması, mənim hökumətimi əminlikdən, yaranmış münasibətləri sülh danışıqları yolu ilə nizamlamaq imkanından məhrum edir…
Mənbə: Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan azərbaycanlıların soyqırımı (1918-1920) Bakı – 2017 səh, 56-342

Natig Mammadzade, Doctor of Philosophy in History.
On January 22, 1920, APC Foreign Minister F. Kh. Khoyski sent a note to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia and declared: “I received information from my government that on January 19, the troops of the Armenian government, together with armed groups, started offensive operations from Zangezur in the direction of Shusha province, all Muslim villages along their route were destroyed, 9 of them were destroyed in recent days…it seems that the Armenian troops, fulfilling a certain plan of their government, began to destroy the Muslim villages again, subjecting the inhabitants to inhuman massacres. Such disregard of the obligations undertaken by the Armenian government, completely devaluing the already reached agreements, deprives my government of certainty and the possibility to settle the existing relations through peace negotiations…
Source: Genocide of Azerbaijanis living in the Karabakh region of Azerbaijan (1918-1920) Baku – 2017 pp. 56-342