1918-ci ildə Quba şəhər başçısı olmuş Əli Abbas bəy Əlibəyovun Quba Soyqırımı ilə bağlı Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasına verdiyi izahatından sitatlar:
Цитаты из протокола допроса Чрезвычайной Следственной Комиссии, Главы Исполнительной Власти города Кубы в 1918г Али Аббас-бека Алибекова по поводу Геноцида в Кубе:
Azərbaycan Hökuməti yanında Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının üzvü Novatskinin Cinayət Prosessual Məcəlləsinə uyğun olaraq şahid qismində dindirdiyi, 49 yaşlı, Quba şəhər başçısı Əli Abbas bəy Əlibəyovun istintaq ifadələrindən:
Yalnız ermənilərdən ibarət olan dəstənin başında məşhur erməni daşnaksakan Hamazasp, öz köməkçisi Nikolayla birlikdə, dururdu. Dəstədə, həmçinin, bələdçi və işbilən adam sifətilə, “Dəyirmançı” ləqəbli Quba ermənisi Arutyun Ayrapetov da var idi. Dəstə may ayının 1-də səhər üç yoldan şəhərə girdi. Dəstədə ən azı üç min adam, dörd top və səkkiz pulemyot var idi. Qətllər və qarətlər başlandı.
Elə birinci gündə şəhərin aşağı hissəsində 715 müsəlman, özü də əksəriyyəti qadınlar və uşaqlar, qətlə yetirildi. Böyük Şosse və Bazar küçələri darmadağın edildi. Dəstə şəhəri dörd hissəyə böldü və hər hissədə qərargah yaratdı. Ermənilərin azğınlıqları davam edirdi: onlar ikinci gün şəhərin 1-ci və 2-ci hissələrində, 1012 nəfər – əksəriyyəti şəhərin kasıb təbəqəsindən və iranlı təbəələrdən ibarət olan kişilər qətlə yetirildilər.
Zorakılıqlar, qətllər, qarətlər 9 gün davam etdi. Sonra mən qətlə yetirilənlərin dəfn edilməsi xahişi ilə yenidən Hamazaspın yanına yollandım. Arutyun Ayrapetov adlı birisi mənim yanımda ona məruzə etdi və mən erməni dilini bildiyim üçün məruzəni başa düşdüm. Ayrapetov deyirdi ki, şəhərdən Nikolay pulları ilə üç milyona yaxın pul, 6 milyona yaxın məbləğdə bütün qızıl və qadınların qızıl zinət əşyaları toplanmışdır.

Из следственных показаний 49-летнего мэра Губы Али Аббас бека Алибекова в качестве свидетеля в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом, допрошенный Новацким членом Чрезвычайно Следственной Комиссии при правительстве Азербайджана :
Во главе отряда, состоявшего исключительно из армян, стоял известный армянский дашнакцакан Амазасп со своим помощником Николаем. В отряде в качестве проводника и сведущего человека также находился, армянин из Кубы Арутюн Айрапетов, по кличке «Дегермачи». 1 мая, утром, отряд по трем дорогам вступил в город. Он состоял из не менее трех тысяч человек, четыре пушки и восемь пулеметов. Начались убийства и грабежи.
В первый же день было убито 715 мусульман внижней части города, причем большинство женщин и дети. Большая Шоссейная и Базарная улицы были разгромлены. Отряд разделил город на четыре части и в каждой части создал штабы. Бесчинства армян продолжались и на второй день в 1-й и 2-й части города они убили 1012 человек, преимущественно мужчин из бедного населения города и персидских подданных, не прекращались также грабежи.
Насилия, убийства, грабежи продолжались 9 дней. Я отправился к Амазаспу с просьбой разрешить хоронить трупы убитых. Названный Арутюн Айрапетов при моем присутствии делал ему доклад, которого я понял, так как знаю армянский язык. Айрапетов докладывал, что в городе собрано около трех миллионов наличными николаевскими деньгами, а также все золото и золотые женские украшения на сумму около 6 миллионов.