1918-ci il qanlı mart hadisələrindən sonra bolşeviklər Sovet hakimiyyətini genişləndirmək məqsədi ilə D. Gelovanini Quba qəzasına göndərmişlər.
Quba sakinləri, Bakıda və Şamaxıda baş vermiş qanlı toqquşmalardan və bu qəzaların şəhər və kəndlərinin müsəlman əhalisi üzərində erməni daşnakları tərəfindən törədilmiş zorakılıqlardan xəbərdar idilər. Sovet hakimiyyətini tanımaq və ona tabe olmaq haqqında Gelovani tərəfindən irəli sürülən ultimatum qəbul edilməyəcəyi təqdirdə, artıq bütün şəhəri təhlükə gözləyirdi.
Quba sakinləri ultimatumu qəbul etmiş və 8 gün Sovet hakimiyyəti altında yaşamışlar. Qubada Sovet hakimiyyətinin 9-cu günü qəzanın əsasən yerli sakinlərindən ibarət silahlı dəstələrin hücumu başlamışdır. Gelovaniyə kömək etmək məqsədilə Xaçmazdan 2 topla birlikdə Ağacanyanın rəhbərlik etdiyi və yalnız ermənilərdən ibarət olan 150 nəfərlik hərbi dəstək gəlmişdir. ümumilikdə 600 nəfərdən yuxarı bolşevik ermənilərin olduğu silahlılara qarşı üç gün davam edən şiddətli döyüşlərdən sonra yerli dəstələr bolşeviklərin ilk “komandasını” Qubadan qovub çıxarmışlar.
Həmin günlərdə Quba qəzası ictimaiyyətinin görkəmli xadimləri – Əli bəy Zizikski, Həmdulla Əfəndi Əfəndizadə, Əliabbas bəy Əlibəyov, Şıxlar bəylərindən – Mürsəl bəy və İbrahim bəy, Möhübəli Əfəndi Kuzunlu, Hətəm ağa Cağarvi, Bəybala bəy Alpanlı və digərləri xüsusi süvari bölmələr yaradaraq Quba qəzasının müdafiəsini təşkil etmişdilər.
Bu hadisələrə cavab olaraq, 1918-ci il may ayının 1-də Hamazaspın komandanlığı altında 3 minlik erməni ordusu üç tərəfdən Quba şəhərinə daxil olaraq 4 qərargah yaratmış, qəzanın azərbaycan əhalisi ilə yanaşı burada yaşayan etnik qrupların nümayəndələri, o cümlədən yəhudi əhalisi toplardan, pulemyotlardan və tüfənglərdən atəşə tutularaq vəhşicəsinə qətlə yetirilmişlər.
Hamazaspın məqsədi yeni hakimiyyətin qurulması deyil, sırf cəza missiyasını yerinə yetirdiyi qəza sakinlərində heç bir şübhə doğurmurdu. Hamazasp şəxsən özü qubalıları Cümə məscidinin qarşısındakı meydana toplayaraq onlara təxminən aşağıdakı məzmunda nitqlə müraciət etmişdir: “Mən əslən Ərzurumdanam. Uzun müddət türklərlə vuruşmuşam. Mən erməni xalqının qəhrəmanıyam və onun mənafelərinin müdafiəçisiyəm… Mən buraya qayda-qanun yaratmağa və sovet hakimiyyəti qurmağa yox, sizdən qisas almağa göndərilmişəm”.
Quba şəhəri və Quba qəzasının kəndlərində törədilmiş zorakılıq halları Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının istintaq materiallarına əsasən 3 cilddə 451 vərəqdən ibarət sənədlər toplusunda əks etdirilmişdir. Belə ki, 1918-ci ilin aprel-may aylarında Hamazaspın dəstələri tərəfindən Quba qəzasında 167 kənd yandırılmış və talan edilmiş, Quba qəzası üzrə öldürülən insanların sayı 16 min nəfərə yaxın, əhaliyə dəyən maddi ziyanın miqdarı isə 121.824.819 rubldan artıq təşkil etmişdir.Hamazasp dəstəsi tərəfindən hadisələrin 9-cu günü
qəzanın mərkəzi Quba şəhərindən Xaçmaz dəmiryolu vağzalına 35 arabada talan edilmiş xalça və silahlar daşınmışdır.Bolşevik və daşnak Şaumyanın rəhbəri olduğu Bakı Sovetinin əsasən ermənilərdən ibarət və daşnak Hamazaspın komandanlığı altında olan quldur dəstələrinin Qubada törətdikləri vəhşiliklər vətəndaş müharibəsi və ya Sovet hakimiyyətinin qurulması deyil, bütöv bir xalqın kütləvi şəkildə məhv edilməsi- soyqırımı hadisəsi idi.

После кровавых мартовских событий 1918-го года с целью расширения Советской власти Д. Генованини был отправлен в Губинский уезд. Жители Губы были осведомлены о кровавых столкновениях в Баку и Шамахе и о насилии со стороны армянских дашнаков по отношению мусульманского населения городов и сел этих уездов. В случае не принятия ультиматума поставленный Геловани о признания и подчинения Советской власти, весь город подвергался опасности.
Жители Губы подчинившись ультиматуму, 8 дней жили под Советской властью. На 9-й день Советской власти в Губе начались вооруженные нападения со стороны местных жителей. В поддержку Геловани с Хачмаза прибыла военная сила с двумя пушками, состоящая из 150 армян во главе с Агааняном. После трех дневных напряженных боев местные группы изгнали первую большевистскую «команду» из Губы.
Выдающиеся деятели общины Гуыа – Али Бей Зизикски, Хамдулла Эфенди Эфендизаде, Алиаббас бей Алибеков, из Шихларских беков – Мурсал бек и Ибрахим бек, Мохубели Эфенди Кузунлу, Хатам ага Джагарви, Байбала бей Алпанлы и другие создали специальные кавалерийские подразделения для защиты Губинского уезда.
В ответ на эти инциденты 1 мая 1918 года под командованием Хамазаспа 3000 армянских военнослужащих вторглись в Губу с трех сторон и стали стрелять из пушек, пулеметов и винтовок. Вместе с азербайджанским населением, были зверски убиты представители этнических групп и евреев, проживающие в этом районе. Не было сомнения, что основной целью Хамазаспа была не создание нового правительства, а выполние своей миссии наказания. Хамазасп лично собрал народ перед Джума мечетью и обратился к ним следующей речью: «Я родом из Эрзурума. Я давно воевал с турками. Я герой армянского народа и защитник его интересов … Я здесь не для того, чтобы устанавливать правила и устанавливать советскую власть, а для того, чтобы отомстить за убитых армян ».
Согласно материалам расследования Комиссии по расследованию чрезвычайных ситуаций, случаи насилия в Губе и деревнях Губы отражены в сборнике материалов и состоит из 451 страниц и 3х томов.
В итоге, в апреле-мае 1918 года банда Хамазаспа в Губе сожгла и разграбила 167 деревень, число убитых в Губинской губернии составляло около 16 тысяч человек, а материальный ущерб причиненный населению составляло свыше 121,824,819 рублей.