övqəladə Təhqiqat Komissiyası tərəfindən toplanmış sənədlər və komissiya üzvü olan Belarusiyalı fotoqraf Lev Daşkeyiviçin lentə aldığı foto-şəkillər arasında VIII əsrə aid Şamaxı şəhər ərazisində yerləşən Cümə məscidinın fotoşəkli muzeyin “Şamaxı Qəzası” bölməsində yer almışdır.
Azərbaycan xalqının tarixi-mədəniyyət abidələrindən olan Cümə məscidi təkcə Cənubi Qafqazda deyil, həm də Yaxın Şərqdə ən qədim müsəlman məbədlərindən biri kimi tanınaraq zəmanəmizə qədər gəlib çatmışdır. Şamaxı zəlzələləri zamanı dağılmış və bir neçə dəfə bərpa edilmiş məscid 1918-ci ildə Şamaxıda törədilmiş soyqırımlar zamanı ciddi zədələnmişdir. Belə ki, Bakıda mart soyqırımının başlandığı dövrdə Şamaxıda Stepan Lalayanın rəhbərliyi ilə “Daşnaksütyun” partiyası nümayəndələri dinc müsəlman əhaliyə qarşı soyqırıma başlamış və bu hadisələr zamanı 1800 dinc sakin, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və yaşlılar məsciddə vandal erməni daşnaklar tərəfindən yandırılmışdır. Yanğın zamanı çoxsaylı nadir əlyazmalar və kitablar da məhv edilmişdir. Ermənilər tərəfindən törədilmiş bu yanğının izlərini indi də məscidin bəzi divarlarında görmək mümkündür.
2009-cu ildə bu mühim tarixi-memarlıq abidəsinin əsaslı təmiri ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müvafiq Sərəncam verilmiş və 2013-cü ildə təmirdən sonra açılışı keçirilmişdir.Hazırda bu tarixi məkan məscid kimi fəaliyyət göstərir.

Среди документов, собранных чрезвычайной следственной комиссией, и фотографией сделанным членом комиссии, Белорусским фотографом Львом Дашкеевичем, была фотография Джума мечети в Шамахе, которая относится к 8 веку.
Исторический и культурный памятник Азербайджанского народа, “Джума” мечеть была признана одним из старейших мусульманских храмов не только на Южном Кавказе, но и на Ближнем Востоке.
Мечеть, разрушенный во время
землетрясения в Шамахе и которая была несколько раз перестроена, была серьезно повреждена во время геноцида 1918 года в Шамахе. Так, во время мартовского геноцида в Баку, представители партии “Дашнакцутюн” в Шамахе, во главе с Степаном Лалаяном начали геноцид против мирного мусульманского населения, в ходе которой армянскими дашнаками была сожжена “Джума” мечеть вместе с 1800 мирными жителями, в том числе женщины, дети и старики.So, during the March genocide in Baku, representatives of the Dashnaktsutyun party in Shamakhi, led by Stepan Lalayan, launched genocide against the peaceful Muslim population, during which Armenian Dashnaks burnt the Juma mosque together with 1800 civilians, including women , children and the elderly. Многочисленные редкие рукописи и книги были уничтожены во время пожара. Следы этого пожара, совершенного армянскими дашнаками, все еще можно увидеть на некоторых стенах мечети.
В 2009 году Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев издал распоряжение о капитальном ремонте этого важного исторического и архитектурного памятника, а в 2013 году после реконструкции он был торжественно открыт. На сегодняшний день это историческое место служит мечетью.