övqəladə Təhqiqat Komissiyası tərəfindən toplanmış sənədlər və komissiya üzvü olan Belarusiyalı fotoqraf Lev Daşkeyiviçin lentə aldığı foto-şəkillər arasında VIII əsrə aid Şamaxı şəhər ərazisində yerləşən Cümə məscidinın fotoşəkli muzeyin “Şamaxı Qəzası” bölməsində yer almışdır.
Azərbaycan xalqının tarixi-mədəniyyət abidələrindən olan Cümə məscidi təkcə Cənubi Qafqazda deyil, həm də Yaxın Şərqdə ən qədim müsəlman məbədlərindən biri kimi tanınaraq zəmanəmizə qədər gəlib çatmışdır. Şamaxı zəlzələləri zamanı dağılmış və bir neçə dəfə bərpa edilmiş məscid 1918-ci ildə Şamaxıda törədilmiş soyqırımlar zamanı ciddi zədələnmişdir. Belə ki, Bakıda mart soyqırımının başlandığı dövrdə Şamaxıda Stepan Lalayanın rəhbərliyi ilə “Daşnaksütyun” partiyası nümayəndələri dinc müsəlman əhaliyə qarşı soyqırıma başlamış və bu hadisələr zamanı 1800 dinc sakin, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və yaşlılar məsciddə vandal erməni daşnaklar tərəfindən yandırılmışdır. Yanğın zamanı çoxsaylı nadir əlyazmalar və kitablar da məhv edilmişdir. Ermənilər tərəfindən törədilmiş bu yanğının izlərini indi də məscidin bəzi divarlarında görmək mümkündür.
2009-cu ildə bu mühim tarixi-memarlıq abidəsinin əsaslı təmiri ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müvafiq Sərəncam verilmiş və 2013-cü ildə təmirdən sonra açılışı keçirilmişdir.Hazırda bu tarixi məkan məscid kimi fəaliyyət göstərir.

Dear viewers! We present to you a brief information about the history of the "Juma" mosque in Shamakhi, historical photographs which are in the museum.
Tariximizi öyrənək-öyrədək! Əziz izləyicilərimiz! Muzeyin bölmələrindən birində tarixi fotoşəkli əks olunan Şamaxıda yerləşən “Cümə" məscidinin tarixi haqqında qısa məlumatı Sizlərə təqdim edirik.
Among the documents collected by the EIC, and a photograph taken by a member of the commission, Belarusian photographer Lev Dashkeevich, was a photograph of the Juma mosque in Shamakha, which dates back to the 8th century. Historical and cultural monument of the people of Azerbaijan, “Juma” mosque was recognized as one of the oldest Muslim temples not only in the South Caucasus, but also in the Middle East.
Mosque destroyed during earthquake in Shamakhi and which was rebuilt several times, was seriously damaged during the 1918 genocide in Shamakhi. So, during the March genocide in Baku, representatives of the Dashnaktsutyun party in Shamakhi, led by Stepan Lalayan, launched genocide against the peaceful Muslim population, during which Armenian Dashnaks burnt the Juma mosque together with 1800 civilians, including women , children and the elderly. Numerous rare manuscripts and books were destroyed during the fire. Traces of this fire committed by the Armenian Dashnaks can still be seen on some walls of the mosque.
In 2009, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev issued a decree on the overhaul of this important historical and architectural monument, and in 2013, after reconstruction, it was inaugurated. Today this historical place serves as a mosque.