İlk muzey nümunələri eramızdan əvvəl XVI əsrdə Kritdə, III əsrdə Qədim Roma və Yunanıstanda yaranmışdı. Azərbaycanda isə muzeylərin yaranması XX əsrin 20-ci illərinə təsadüf edir. Azərbaycanda 212 muzey fəaliyyət göstərir. Bu muzeylərdən biri də 13 mart 1967-ci ildə yaradılmış Azərbaycan Milli Xalça Muzeyidir. Azərbaycan xalçalarının ən zəngin kolleksiyası toplanan bu muzey dünyanın ilk xalça muzeyidir.
“Xovlu”, “Xovsuz”xalçalar, “Xalça məmulatları”, “Bədii metal”, “Keramika, şüşə, ağac, kağız”, “Parça, geyim, tikmə” və “Zərgərlik məmulatları” kimi yeddi kolleksiyanı özündə birləşdərən muzey fondunda 10 mindən artıq eksponat saxlanılır. Muzeydə tunc və antik dövrə, erkən orta əsrlərə aid nadir əşyalar qorunur. Kolleksiyalarının böyük hissəsi isə XVII-XX əsrlərə aiddir.
2017-ci ildə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Beynəlxalq Muzeylər Şurasının Beynəlxalq Sənədləşmə Komitəsi (CIDOC) tərəfindən “Ən yaxşı təcrübə” mükafatına və “Avropanın ən yaxşı muzeyi – 2018” müsabiqəsində “Muzey sahəsində ictimaiyyətlə işin qurulmasında innovasiyaların tətbiqinə görə” mükafatlandırılmışdır.

Первые музеи появились на Крите в XVI веке до нашей эры, в Древнем Риме и Греции в III веке. В Азербайджане же создание музеев относится к 20-м годам XX века. В Азербайджане действуют 212 музеев. Одним из таких музеев является Азербайджанский Национальный Музей Ковра, созданный 13 марта 1967 года. Этот музей, в котором собрана богатейшая коллекция азербайджанских ковров, является первым в мире музеем ковров.
В фонде музея, хранится более 10 тысяч экспонатов, который включает в себя семь коллекций: «ворсовые», «без ворса», «ковровые изделия», «художественный металл», «керамика, стекло, дерево, бумага», «ткани, одежда, вышивка» и «ювелирные изделия». В музее хранятся редкие предметы эпохи бронзы и античности, раннего средневековья. Большая часть коллекций относится к XVII-XX векам.
В 2017 году Азербайджанский Национальный Музей Ковра за применение инноваций в организации работы с общественностью в музейной сфере, был награжден международным Комитетом по Документации Международного Совета Музеев (CIDOC) премией «Лучший опыт» и «Лучший музей Европы – 2018».