1919-cu ildə M.X.Təkinskinin yardımı ilə İrəvan Müsəlman Milli Şurası təcili olaraq İrəvan quberniyasında yaşayan azərbaycanlıların dözülməz vəziyyəti haqqında məlumat hazırlayıb Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinə göndərdi. Xarici İşlər Nazirliyi isə həmin məlumatı Versalda olan Azərbaycan nümayəndələyi vasitəsi ilə Avropa və Amerika dövlətlərinin Parisdəki nümayəndələrinə çatdırmışdı. Göstərilən məlumatda mübahisəli əraziləri nəzərə almadan Ermənistan əhalisinin yarısını təşkil edən müsəlmanların ən elementar insani hüquqlarının olmaması, erməni silahlı quldur dəstələri tərəfindən müsəlamanlara qarşı yeridilən təcavüzkarlıq hərəkətindən bəhs edilir və təəssüf hissi ilə qeyd edilirdi ki, Avropa və Amerikanın mövcud olmayan erməni soyqırımı haqqında məlumatı olsa da, İrəvan quberiniyasında müsəlmanların başına gətirilən müsibətlərdən, yüzlərlə müsəlman kəndinin dağılması, 150 mindən çox qaçqının Azərbaycana qovulmasından xəbəri yoxdur. Ermənilər tərəfindən boşaldılmış müsəlman kəndlərinin siyahısı əlavə edilmiş məlumatın sonunda deyilirdi: “Əgər vəziyyət belə davam etsə, Ermənistanda yaşayan müsəlmanların məhvə məhküm olması gün kimi aydındır. Ona görə Ermənistanda yaşayan bütün müsəlmanlar həqiqət, ədalət və insaniyyət naminə Sizə, böyük dövlətlərə müraciət edib Ermənistanda yaşayan müsəlmanların vəziyyətini nəzərə almağı, onların hüquqlarının müdafiəsinə qalxmağı və onlara yardım əli uzatmağı xahiş edir”.
Mənbə: Ermənistanın soyqırım və deportasiya siyasətində Naxçıvan. ADPU-nun nəşriyyatı. Bakı-2013. səh-76/194

Historians' opinions: Associate Professor Mustafayev Abdulla, Doctor of Philosophy in History
With the assistance of M.Kh. Takinsky, the Iravan Muslim National Council urgently prepared information about the intolerable situation of Azerbaijanis living in the Iravan governorate in 1919 and sent it to Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs. He informed some Azerbaijani states in Versailles and the United States in Paris about the Ministry of Foreign Affairs. According to the information obtained, the restrictions on the most basic human rights of the enterprises that make up half of Armenia without acquiring the disputed territories, armed bandits are fighting against Muslims, and information about European and American security measures is obtained. It was stated at the end of the information attached to the list of Muslim villages evacuated by Armenians: “If the current situation continues, it is clear that Armenian Muslims are doomed to extinction. As a result, all Armenian Muslims appeal to you, the great powers, for the sake of truth, justice, and humanity, and ask you to consider the situation of Armenian Muslims, stand up for their rights, and lend a helping hand.”
Source: Nakhchivan in Armenia’s policy of genocide and deportation. ADPU publishing house. Baku-2013. page-76/194