“Hümmət” qəzətinin səhifələrində erməni vandalizmi
Cümhuriyyət dövründə – 1918-1920-ci illərdə nəşr olunan müxtəlif yazılar, şahid ifadələri və bu faciənin araşdırılmasının əhatəli aparılmasında rol oynayan mətbuat orqanlarından biri də “Hümmət” qəzetidir.
1904-cü ildə Məhəmməd Əmin Rəsulzadə, M.Ə.Əzizbəyov, N.Nərimanov, S.M. Əfəndiyev və P.A.Çaparidzenin bir araya gələrək “Hümmət” qəzetinin nəşriyyat işini təşkil etməyə başladılar. “Hümmət” təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində türkdilli xalqlar içərisində sosial-demokratların ilk mətbu orqanı idi. Daha sonralar qəzetin siyasi baxışında bolşevizm təbliğ olunsa da, 1918-ci il mart hadisələri zamanı qəzetdə azərbaycanlıların soyqırımlara məruz qalmaları barədə məqalələr dərc olunmuşdur. Şamaxıda törədilən soyqırımlar haqqında məlumat verən “Hümmət”qəzetinin “Şamaxı əhvalı” məqaləsində qeyd olunur ki, Şamaxıda yaşayan erməni əhalisinin böyük əksəriyyəti bolşeviklərin Qırmızı ordusunun tərkibinə qatılmışdı. Erməni daşnakları tərəfindən viran qoyulmuş Şamaxı şəhərinin dinc əhalisinin faciəsi “Hümmət”in 1918-ci ilin iyun ayının 6-cı nömrəsində belə ifadə olunmuşdur: “Biçarə şamaxılılar, öz isti ocaqlarını buraxıb yağış-yağmurun altında, gözlərinin yaşını tökə-tökə ata-oğlunu, ana-qızını axtarırdı”.
1918-ci ilin martında erməni-daşnak qüvvələrinin Şamaxı qəzasında törətdikləri dəhşətli talan və soyqırımları barədə Fövqəladə Təhqiqat Komissiyası tərəfindən ümumilikdə 7 cild, 925 vərəqdən ibarət təhqiqat materialları toplanmışdır.

“Hummet” newspaper is one of the press agencies that played a role in the comprehensive investigation of various articles, witness statements, and the investigation of this tragedy published during the Republic period – 1918-1920.
Muhammad Amin Rasulzadeh, M.A. Azizbeyov, N. Narimanov, S.M. Efendiyev, and P.A.Chaparidze began organizing the publication of the “Hummat” newspaper in 1904. “Hummat” was the first social-democratic press organ not only in Azerbaijan, but throughout the Muslim East among Turkic-speaking peoples. Despite the fact that Bolshevism was promoted in the newspaper’s political viewpoint, the newspaper published articles about the genocide of Azerbaijanis during the events of March 1918. The vast majority of the Armenian population living in Shamakhi joined the Red Army of the Bolsheviks, according to the article “Shamakhi mood” of the “Hummat” newspaper, which provides information about the genocides committed in Shamakhi. The tragedy of Shamakhi’s peaceful population, which was destroyed by the Armenian Dashnaks, was expressed in the June 6, 1918 issue of “”The poor people of Shamakhi left their hearths and left their fathers, sons, mothers, and daughters in these deserts under the rain and rain,” Hummat writes. They wanted to know his age.”
Investigation materials consisting of 7 volumes and 925 pages were collected by the Extraordinary Commission of Inquiry on the terrible looting and atrocities committed by the Armenian-Dashnak forces in the Shamakhi district in March 1918.