“Hümmət” qəzətinin səhifələrində erməni vandalizmi
Cümhuriyyət dövründə – 1918-1920-ci illərdə nəşr olunan müxtəlif yazılar, şahid ifadələri və bu faciənin araşdırılmasının əhatəli aparılmasında rol oynayan mətbuat orqanlarından biri də “Hümmət” qəzetidir.
1904-cü ildə Məhəmməd Əmin Rəsulzadə, M.Ə.Əzizbəyov, N.Nərimanov, S.M. Əfəndiyev və P.A.Çaparidzenin bir araya gələrək “Hümmət” qəzetinin nəşriyyat işini təşkil etməyə başladılar. “Hümmət” təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində türkdilli xalqlar içərisində sosial-demokratların ilk mətbu orqanı idi. Daha sonralar qəzetin siyasi baxışında bolşevizm təbliğ olunsa da, 1918-ci il mart hadisələri zamanı qəzetdə azərbaycanlıların soyqırımlara məruz qalmaları barədə məqalələr dərc olunmuşdur. Şamaxıda törədilən soyqırımlar haqqında məlumat verən “Hümmət”qəzetinin “Şamaxı əhvalı” məqaləsində qeyd olunur ki, Şamaxıda yaşayan erməni əhalisinin böyük əksəriyyəti bolşeviklərin Qırmızı ordusunun tərkibinə qatılmışdı. Erməni daşnakları tərəfindən viran qoyulmuş Şamaxı şəhərinin dinc əhalisinin faciəsi “Hümmət”in 1918-ci ilin iyun ayının 6-cı nömrəsində belə ifadə olunmuşdur: “Biçarə şamaxılılar, öz isti ocaqlarını buraxıb yağış-yağmurun altında, gözlərinin yaşını tökə-tökə ata-oğlunu, ana-qızını axtarırdı”.
1918-ci ilin martında erməni-daşnak qüvvələrinin Şamaxı qəzasında törətdikləri dəhşətli talan və soyqırımları barədə Fövqəladə Təhqiqat Komissiyası tərəfindən ümumilikdə 7 cild, 925 vərəqdən ibarət təhqiqat materialları toplanmışdır.

Одним из органов печати в период АДР, в котором публиковались различные статьи, свидетельские показания и сыгравшим роль в всестороннем проведении расследования трагедии, является газета «Гуммет».
В 1904 году Мухаммад Амин Расулзаде, М.А. Азизбеков, Н. Нариманов, С.М. Эфендиев и П.А.Чапаридзе приступили к организации издательской работы газеты «Гуммет».«Гуммет» был первым печатным органом социал-демократов не только в Азербайджане, но и на всем мусульманском Востоке. Позже в газете были опубликованы статьи о том, что азербайджанцы подверглись геноциду во время мартовских событий 1918 года, хотя в политическом плане газета пропагандировала большевизм. В статье «Шамахинское положение» газеты «Гуммат», в которой приводится информация о геноцидах, совершенных в Шамахе, отмечается, что подавляющее большинство проживающего в Шамахе армянского населения присоединилось к большевистской Красной Армии. Трагедия мирного населения города Шамахи, разрушенного армянскими дашнаками, была выражена в номере от 6 июня 1918 года газеты «Гуммет» следующим образом: «бедные шамахинцы, в слезах оставив свои очаги, под проливным дождем искали в этих пустынях отец-сына, мать-дочь».
В марте 1918 года Чрезвычайной Следственной Комиссией были собраны материалы расследования, состоящие из 7 томов, 925 листов, о страшных зверствах и грабежах, совершенных армяно-дашнакскими силами в Шамахинском уезде.