Azərbaycanın görkəmli şairəsi, el arasında “Xan qızı” adı ilə tanınan Xurşidbanu Natəvana məxsus ikimərtəbəli ev Şuşa şəhərində yerləşən XVIII əsrə aid tarix-memarlıq abidəsidir. 1930-cu illərin əvvəllərində Azərbaycan vokal sənətinin banisi Bülbülün təşəbbüsü ilə Azərbaycanda yaradılan ilk uşaq musiqi məktəbi olan Şuşa Musiqi Məktəbi bu binada fəaliyyətə başlamışdır. 1984-cü ildən məktəb Şuşa şəhər Niyazi adına Uşaq İncəsənət Məktəbi adlandırılmışdır.
1987-ci ildə binada əsaslı təmir və bərpa işləri aparıldıqdan sonra Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialı burada fəaliyyətə başlamışdır.
1992-ci ilin may ayının 8-də Şuşa şəhəri Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildikdən sonra muzeydə toplanmış yüzlərlə nadir sənət incisi, rəsm əsərləri, xalçalar, miniatürlər, xatirə əşyaları, arxeologiya nümunələri işğalçılar tərəfindən dağıdılaraq qəsd edilmişdir.
Vətən müharibəsindən sonra Şuşa şəhərində aparılan bərpa və yenidənqurma işləri zamanı Xan qızı Natəvanın evinin köhnə üslubunun saxlanılması şərtilə bərpa edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

" Двухэтажный дом Хуршидбану Натаван"
Двухэтажный дом Хуршидбану Натаван, в народе известный как «Хан гызы», является историко-архитектурным памятником XVIII века, находящимся в Шуше. Шушинская музыкальная школа – первая детская музыкальная школа, созданная в Азербайджане по инициативе основоположника азербайджанского вокального искусства Бюльбюля, начала свою деятельность в этом здании в начале 1930-х годов. С 1984 года школа была переименована в Детскую художественную школу имени Ниязи в Шуше.
После капитального ремонта и реставрации здания в 1987 году здесь начал действовать Карабахский филиал имени Хуршудбану Натаван Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
После оккупации Шуши вооруженными силами Республики Армения 8 мая 1992 года, сотни редких жемчужин искусства, картины, ковры, миниатюры, памятные вещи, археологические образцы, собранные в музее, были уничтожены и узурпированы оккупантами.Уверены, что дом с особенным орнаментом, принадлежащая Хан гызы Натаван, редкая жемчужина нашей родной Шуши, которую мы вернули ll Карабахской Войной, будет восстановлен и использован в соответствии со своим статусом!