Azərbaycanın görkəmli şairəsi, el arasında “Xan qızı” adı ilə tanınan Xurşidbanu Natəvana məxsus ikimərtəbəli ev Şuşa şəhərində yerləşən XVIII əsrə aid tarix-memarlıq abidəsidir. 1930-cu illərin əvvəllərində Azərbaycan vokal sənətinin banisi Bülbülün təşəbbüsü ilə Azərbaycanda yaradılan ilk uşaq musiqi məktəbi olan Şuşa Musiqi Məktəbi bu binada fəaliyyətə başlamışdır. 1984-cü ildən məktəb Şuşa şəhər Niyazi adına Uşaq İncəsənət Məktəbi adlandırılmışdır.
1987-ci ildə binada əsaslı təmir və bərpa işləri aparıldıqdan sonra Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialı burada fəaliyyətə başlamışdır.
1992-ci ilin may ayının 8-də Şuşa şəhəri Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildikdən sonra muzeydə toplanmış yüzlərlə nadir sənət incisi, rəsm əsərləri, xalçalar, miniatürlər, xatirə əşyaları, arxeologiya nümunələri işğalçılar tərəfindən dağıdılaraq qəsd edilmişdir.
Vətən müharibəsindən sonra Şuşa şəhərində aparılan bərpa və yenidənqurma işləri zamanı Xan qızı Natəvanın evinin köhnə üslubunun saxlanılması şərtilə bərpa edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

"Xurşidbanu Natəvan's house-museum"
Located in the city of Shusha, the two-story house of the poetess Xurşidbanu Natəvan, known as “Khan’s daughter”. It is a historical and architectural monument dating back to the 18th century. In the early 1930s, the first children’s music school in Azerbaijan, the Shusha Music School, which was founded by the initiative of the founder of Azerbaijani vocal art, Bulbul, began its activities in this building. Since 1984, the school has been renamed as the Shusha city Niyazi Children’s Fine Arts School. After significant restoration and renovation works in 1987, the branch of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, dedicated to Xurşidbanu Natəvan, began its activities here. On May 8, 1992, when the city of Shusha was occupied by the armed forces of the Republic of Armenia, hundreds of rare art pieces, paintings, carpets, miniatures, memorabilia, and archaeological specimens collected in the museum were deliberately destroyed and scattered by the invaders.
After the Patriotic War, during the restoration and reconstruction works carried out in the city of Shusha, it was planned to restore Khan’s daughter Natəvan’s house, preserving its old style.