Dövlət Xidməti mədəni irs üzrə ən yaxşı data innovasiyası beynəlxalq mükafatına layiq görülüb / 21 Aprel, 2026
Azərbaycan  Respublikasının  Mədəniyyət  Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə  Dövlət  Xidməti beynəlxalq səviyyədə mühüm uğura imza atıb.
Dövlət Xidməti “International Business Magazine” beynəlxalq media qurumunun 2026-cı il üzrə təşkil etdiyi müsabiqədə “Mədəni irs üzrə ən yaxşı data innovasiyası” (“Best Cultural Heritage Data Innovation Azerbaijan”) nominasiyasında qalib elan olunub.
Mükafatın Mədəniyyət Nazirliyinin yaradılmasının növbəti ildönümündə (20 aprel 2018-ci il) əldə olunması bu uğura xüsusi rəmzi məna qazandırır və əlamətdar tarixə mühüm töhfədir.
Adıçəkilən mükafat mədəni irsin qorunması və idarə olunması sahəsində innovativ yanaşmalara, xüsusilə müasir texnologiyaların tətbiqi və məlumat bazalarının effektiv idarə edilməsinə görə təqdim olunur.
Dövlət Xidməti tərəfindən həyata keçirilən layihələrdə mədəni irs obyektlərinin rəqəmsallaşdırılması, məlumatların sistemli şəkildə toplanması və idarə olunması beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Eyni zamanda, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin qorunması, bərpası və təbliği istiqamətində görülən işlər, bu sahədə tətbiq edilən innovativ data həlləri də xüsusi qeyd olunub.
Bu nailiyyət həm ölkəmizin mədəni irs sahəsindəki beynəlxalq nüfuzunun möhkəmlənməsinə, həm də rəqəmsallaşma istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətin qlobal səviyyədə tanınmasına verilən qiymətdir.
Xatırladaq ki, “International Business Magazine” tərəfindən təşkil olunan müsabiqələrdə müxtəlif ölkələrdən dövlət qurumları, tədqiqat institutları və beynəlxalq təşkilatlar iştirak edir və fərqlənən qurumlar mükafatlandırılır.

The State Service has been awarded the international prize for Best Cultural Heritage Data Innovation. / 21 April, 2026
The State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan has achieved a significant international success.
The Service was announced as the winner in the “Best Cultural Heritage Data Innovation Azerbaijan” nomination at the 2026 competition organized by the international media organization International Business Magazine.
Receiving this award on the anniversary of the establishment of the Ministry of Culture (April 20, 2018) gives this achievement special symbolic meaning and makes it a valuable contribution to this notable date.
The award is presented for innovative approaches in the field of cultural heritage protection and management, particularly for the application of modern technologies and the effective management of databases.
Projects implemented by the State Service—especially the digitization of cultural heritage sites, as well as the systematic collection and management of data—were highly appreciated by international experts. At the same time, efforts aimed at preserving, restoring, and promoting Azerbaijan’s rich cultural heritage, along with the innovative data solutions applied in this field, were also specifically recognized.
This achievement reflects both the strengthening of Azerbaijan’s international reputation in the field of cultural heritage and the global recognition of its efforts in digitalization.
It should be noted that competitions organized by International Business Magazine bring together government institutions, research institutes, and international organizations from various countries, and outstanding participants are awarded.