Azərbaycan Hökuməti yanında Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının üzvü Novatskinin Cinayət Prosessual Məcəlləsinə uyğun olaraq şahid qismində dindirdiyi, 49 yaşlı, Quba şəhər başçısı Əli Abbas bəy Əlibəyovun istintaq ifadələrindən:
Yalnız ermənilərdən ibarət olan dəstənin başında məşhur erməni daşnaksakan Hamazasp, öz köməkçisi Nikolayla birlikdə, dururdu. Dəstədə, həmçinin, bələdçi və işbilən adam sifətilə, “Dəyirmançı” ləqəbli Quba ermənisi Arutyun Ayrapetov da var idi. Dəstə may ayının 1-də səhər üç yoldan şəhərə girdi. Dəstədə ən azı üç min adam, dörd top və səkkiz pulemyot var idi. Qətllər və qarətlər başlandı.
Elə birinci gündə şəhərin aşağı hissəsində 715 müsəlman, özü də əksəriyyəti qadınlar və uşaqlar, qətlə yetirildi. Böyük Şosse və Bazar küçələri darmadağın edildi. Dəstə şəhəri dörd hissəyə böldü və hər hissədə qərargah yaratdı. Ermənilərin azğınlıqları davam edirdi: onlar ikinci gün şəhərin 1-ci və 2-ci hissələrində, 1012 nəfər – əksəriyyəti şəhərin kasıb təbəqəsindən və iranlı təbəələrdən ibarət olan kişilər qətlə yetirildilər.
Zorakılıqlar, qətllər, qarətlər 9 gün davam etdi. Sonra mən qətlə yetirilənlərin dəfn edilməsi xahişi ilə yenidən Hamazaspın yanına yollandım. Arutyun Ayrapetov adlı birisi mənim yanımda ona məruzə etdi və mən erməni dilini bildiyim üçün məruzəni başa düşdüm. Ayrapetov deyirdi ki, şəhərdən Nikolay pulları ilə üç milyona yaxın pul, 6 milyona yaxın məbləğdə bütün qızıl və qadınların qızıl zinət əşyaları toplanmışdır.

Quotes from the testimony of the Chief Executive of Quba in 1918, Ali Abbas bek Alibekov to the Extraordinary Investigation Commission about the genocide in Quba:
From the testimony of the 49-year-old Ali Abbas bek Alibekov The Chief Executive of Quba as a witness in accordance with the Code of Criminal Procedure, interrogated by the Novatsky member of the Extraordinary Investigative Commission under the Government of Azerbaijan:
At the head of the detachment, which consisted exclusively of Armenians, was the famous Armenian dashnaktsakan Amazasp with his assistant Nicolay. The detachment also included Harutyun Ayrapetov, an Armenian from Quba, called “Degermachi,” as a guide and bringing down man. On May 1, in the morning, a detachment on three roads entered the city. It consisted of at least three thousand men, four guns and eight machine guns. Murders and robberies began.
On the first day, 715 Muslims were killed in a larger part of the city, most of them women and children. The older Highway and Bazar streets were crushed. The detachment divided the city into four parts and in each part created headquarters. The atrocities of the Armenians continued and on the second day in the 1st and 2nd part of the city they killed 1,012 people, mainly men from the poor population of the city and Persians, and the looting also continued.
Violence, murder, robbery lasted 9 days. I went to Amazon asking for permission to bury the bodies of killed people. Named Harutyun Ayrapetov in my presence made him a report that I understood as I know Armenian. He reported that the city collected about three million cash Nicolayev money, as well as all gold and gold women’s jewelry worth about 6 million.