Qubanın meyvəçilik rayonu kimi formalaşması Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Ulu öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə Respublikamızda, xüsüsən də Qubada bağçılığın inkişafı dövlət siyasətinin tərkib hissəsinə çevrilmişdir. Məhz onun təşəbbüsü ilə 1974-cü ildə “Meyvəçiliyin intensivləşdirilməsi və ixtisaslaşdırılması əsasında daha da inkişaf etdirilməsi tədbirləri” haqqında hökümət qərarının qəbul olunması Azərbaycanda bağçılıq təsərüfatının inkişafında, sözün əsl mənasında, yeni mərhələnin başlanğıcı oldu. Bu qərardan sonra Respublika iqtisadiyyatının tənzimlənməsi və daha da inkişaf etdirilməsi üçün mühüm addımlar atıldı və bir neçə il ərzində təkcə Qubada 14 min hektardan çox intensiv tipli yeni bağlar salındı. Xatırladaq ki, o vaxtadək Azərbaycanın heç bir rayonunda bu qədər intensiv tipli bağ sahəsi olmamışdır.
Ümümmilli lider keçmiş sovet respublikalarından mütəxəssisləri Qubaya dəvət etdi. 1983-1984-cü illərdə bağların hər hektarından orta hesabla 450-500 sentner məhsul toplanıldı. 1984-cü ildə Quba bağbanları rayonun tarixində ilk dəfə olaraq 100 min tondan çox meyvə toplamağa müvəffəq oldular.
Müstəqiliyin bərpasında sonrakı ilk illərdə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkəmizdə aqrar islahatlara start veriləndə Qubada 37 kolxoz, sovxoz və digər bu tip dövlət müəssisəsi mövcud idi. İslahat nəticəsində həmin müəssisələrə məxsus olan 13424 hektar meyvə bağı vətəndaşların xüsusi mülkiyyətinə verildi. Hazırda Qubada17 min hektara yaxın meyvə bağı var. Bunun 13 min hektarı alma bağlarıdır.

During the years when the great leader led Azerbaijan, the development of horticulture in our republic, especially in Guba, became an integral part of state policy. It was on his initiative that in 1974, the adoption of the government decision on “Measures for the further development of fruit growing based on intensification and specialization” was the beginning of a new stage in the development of horticulture in Azerbaijan.
After this decision, important steps were taken to regulate and further develop the republic’s economy, and within a few years, 14,000 hectares of new intensive gardens were built in Guba. It should be recalled that until that time there was no such intensive garden area in any region of Azerbaijan.
The national leader invited experts from former Soviet republics to Guba. In 1983-1984, an average of 450-500 quintals of crops were collected from each hectare of gardens. In 1984, Guba gardeners managed to collect more than 100 thousand tons of fruits for the first time in the history of the region.
In the first years following the restoration of independence, when agrarian reforms were started in our country at the initiative of the great leader Heydar Aliyev, there were 37 collective farms, state farms and other state enterprises of this type in Guba. As a result of the reform, 13,424 hectares of orchards belonging to those enterprises were transferred to the private ownership of citizens. Currently, there are about 17 thousand hectares of orchards in Guba. 13 thousand hectares of it are apple orchards.