Ordu dövlətin ərazi bütövlüyünü təmin etmək üçün əsas qüvvə olaraq dövlət quruculuğunun tərkib hissələrindən biridir.
Армия является одной из составных частей государственного строительства как главная сила обеспечения территориальной целостности государства.
Müasir Azərbaycan dövlət müstəqilliyinin bərpasına 1991-ci ildə nail olsa da, ordunun yaradılması ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra mümkün oldu. Ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra da Milli Ordu formalaşdırıldı, Azərbaycanın nizami Silahlı Qüvvələrinin yaradılması ilə bağlı təxirəsalınmaz tədbirlər görüldü, hərbi intizam möhkəmləndirildi. Bu gün Azərbaycanın suverenliyini, müstəqilliyini, ərazi bütövlüyünü qorumağa tam qadir olan orduya malik olması Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən biri sayıla bilər.

Хотя современный Азербайджан добился восстановления государственной независимости в 1991 году, создание армии стало возможным после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к власти в 1993 году по настоянию народа.
После того, как общенациональный лидер Гейдар Алиев во второй раз вернулся к власти, была сформирована Национальная армия, приняты срочные меры по созданию регулярных Вооруженных сил Азербайджана, укреплена воинская дисциплина. Наличие армии, которая в полной мере способна защитить суверенитет, независимость и территориальную целостность Азербайджана, сегодня можно считать одной из беспрецедентных услуг, оказанных Гейдаром Алиевым азербайджанскому народу.