Azərbaycan Respublikasının həyata keçirdiyi ən mühüm beynəlxalq layihələrdən biri olan Cənub Qaz Dəhlizinin əsası 2013-cü ildə “Şahdəniz-2” layihəsi üzrə Yekun İnvestisiya Qərarının qəbul edilməsi ilə təşkil edilmişdir. Bu qərar Xəzər dənizində yerləşən Şahdəniz qaz yatağının ikinci mərhələsinin işlənməsini və böyük həcmdə təbii qazın hasilatını mümkün etdi. Cənub Qaz Dəhlizi Azərbaycan qazının Xəzər hövzəsindən Avropa bazarlarına təhlükəsiz və davamlı şəkildə çatdırılmasını təmin edən strateji enerji dəhlizidir və bir neçə mühüm beynəlxalq sazişə əsaslanır.
Azərbaycan və Türkiyə arasında bağlanan bu müqavilə iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət etmişdir. TANAP Gürcüstan sərhədindən başlayaraq Türkiyə ərazisindən keçərək Avropaya uzanır və həm Türkiyənin, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır.
Bundan əlavə, Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində layihənin keçdiyi bütün ölkələrlə hökumətlərarası və ev sahibi ölkə sazişləri imzalanmışdır. Bu sənədlər boru kəmərlərinin tikintisi, istismarı, hüquqi və vergi məsələlərinin tənzimlənməsi baxımından mühüm rol oynayır və layihənin uzunmüddətli sabitliyini təmin edir. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə imzalanmış sazişlər Azərbaycanın beynəlxalq enerji bazarında etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirmiş, ölkənin iqtisadi inkişafına və siyasi nüfuzunun artmasına əhəmiyyətli töhfə vermişdir.

Один из важнейших международных проектов, осуществляемых Азербайджанской Республикой, Южный газовый коридор был заложен в 2013 году с принятием Окончательного инвестиционного решения по проекту «Шахдениз-2». Это решение позволило начать разработку второй фазы газового месторождения Шахдениз в Каспийском море и добычу большого объема природного газа. Южный газовый коридор является стратегическим энергетическим коридором, обеспечивающим безопасную и устойчивую поставку азербайджанского газа с Каспийского региона на европейские рынки и основывается на нескольких ключевых международных соглашениях.
Заключенное между Азербайджаном и Турцией соглашение способствовало укреплению стратегического партнерства между двумя странами. TANAP начинается на границе с Грузией, проходит через территорию Турции и простирается в Европу, играя важную роль как в обеспечении энергетической безопасности Турции, так и Европы.
Кроме того, в рамках Южного газового коридора подписаны межправительственные соглашения с странами, через которые проходит проект, а также соглашения с принимающими странами. Эти документы играют важную роль в строительстве и эксплуатации трубопроводов, а также в регулировании юридических и налоговых вопросов, обеспечивая долгосрочную стабильность проекта. Соглашения, подписанные в рамках проекта Южного газового коридора, укрепили позицию Азербайджана как надежного партнера на международном энергетическом рынке, внесли значительный вклад в экономическое развитие страны и повышение ее политического влияния.