Azərbaycan Respublikasının həyata keçirdiyi ən mühüm beynəlxalq layihələrdən biri olan Cənub Qaz Dəhlizinin əsası 2013-cü ildə “Şahdəniz-2” layihəsi üzrə Yekun İnvestisiya Qərarının qəbul edilməsi ilə təşkil edilmişdir. Bu qərar Xəzər dənizində yerləşən Şahdəniz qaz yatağının ikinci mərhələsinin işlənməsini və böyük həcmdə təbii qazın hasilatını mümkün etdi. Cənub Qaz Dəhlizi Azərbaycan qazının Xəzər hövzəsindən Avropa bazarlarına təhlükəsiz və davamlı şəkildə çatdırılmasını təmin edən strateji enerji dəhlizidir və bir neçə mühüm beynəlxalq sazişə əsaslanır.
Azərbaycan və Türkiyə arasında bağlanan bu müqavilə iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət etmişdir. TANAP Gürcüstan sərhədindən başlayaraq Türkiyə ərazisindən keçərək Avropaya uzanır və həm Türkiyənin, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır.
Bundan əlavə, Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində layihənin keçdiyi bütün ölkələrlə hökumətlərarası və ev sahibi ölkə sazişləri imzalanmışdır. Bu sənədlər boru kəmərlərinin tikintisi, istismarı, hüquqi və vergi məsələlərinin tənzimlənməsi baxımından mühüm rol oynayır və layihənin uzunmüddətli sabitliyini təmin edir. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə imzalanmış sazişlər Azərbaycanın beynəlxalq enerji bazarında etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirmiş, ölkənin iqtisadi inkişafına və siyasi nüfuzunun artmasına əhəmiyyətli töhfə vermişdir.

Agreements on the Southern Gas Corridor Project
The Southern Gas Corridor, one of the most important international projects implemented by the Republic of Azerbaijan, was established in 2013 with the Final Investment Decision (FID) on the Shah Deniz-2 project. This decision enabled the development of the second phase of the Shah Deniz gas field located in the Caspian Sea and the large-scale production of natural gas. The Southern Gas Corridor is a strategic energy corridor that ensures the safe and sustainable delivery of Azerbaijani gas from the Caspian Basin to European markets and is based on several important international agreements.
The agreement between Azerbaijan and Turkey has served to strengthen the strategic partnership between the two countries. TANAP (Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline) starts at the Georgian border, passes through Turkey, and extends to Europe, playing a significant role in both Turkey’s and Europe’s energy security.
Additionally, within the framework of the Southern Gas Corridor, intergovernmental and host country agreements have been signed with all the countries through which the project passes. These documents play a crucial role in regulating the construction, operation, legal, and tax issues related to the pipelines and ensure the long-term stability of the project. The agreements signed under the Southern Gas Corridor project have strengthened Azerbaijan’s position as a reliable partner in the international energy market, contributing significantly to the country’s economic development and the enhancement of its political influence.