Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkəmizdə idmanın və bədən tərbiyəsinin inkişafı dövlət strategiyasının ən vacib qollarından birinə çevrildi.
Dövlətin idman siyasətinin həyata keçirilməsi üçün 1994-cü ildə Ulu Öndərin fərmanı ilə Gənclər və İdman Nazirliyi yaradıldı. İdmanın üzləşdiyi problemlərin aradan qaldırılması, idmançıların maddi rifahının yüksəldilməsi, habelə ölkədə yeni idman komplekslərinin yaradılması istiqamətində gələcək prioritetlər müəyyənləşdirildi.
1995-ci il martın 5-də Heydər Əliyev yeni bir fərman imzaladı. Həmin fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikası əhalisi arasında sağlam həyat tərzinin təbliğ edilməsi, bədən tərbiyəsinin maddi-texniki bazasının inkişaf etdirilməsi və Azərbaycan idmanının beynəlxalq miqyasa çıxmasına real zəmin yaratmaq üçün Azərbaycan Prezidenti yanında fond yaradıldı.
Dövlət tərəfindən idmanın inkişafına göstərilən yüksək qayğı nəticəsində Azərbaycan idmançıları dünyanın mötəbər yarışlarında və Olimpiya oyunlarında ölkəmizi ləyaqətlə təmsil edir, uğurları ildən-ilə artmaqdadır.

In 1994, the Ministry of Youth and Sports was established by the Supreme Leader’s decree to implement the state’s sports policy. The future priorities were determined in the direction of eliminating the problems faced by sports, improving the financial well-being of athletes, and creating new sports complexes in the country.
On March 5, 1995, Heydar Aliyev signed a new decree establishing a fund under the President of Azerbaijan to promote a healthy lifestyle among the population of the Republic of Azerbaijan and to develop the material and technical base of physical education. The aim was to create a solid foundation for the internationalization of Azerbaijani sports.
Today, thanks to the high state attention given to the development of sports, Azerbaijani athletes represent the country with dignity in prestigious world competitions and the Olympic Games, increasing their success year by year.