Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkəmizdə idmanın və bədən tərbiyəsinin inkişafı dövlət strategiyasının ən vacib qollarından birinə çevrildi.
Dövlətin idman siyasətinin həyata keçirilməsi üçün 1994-cü ildə Ulu Öndərin fərmanı ilə Gənclər və İdman Nazirliyi yaradıldı. İdmanın üzləşdiyi problemlərin aradan qaldırılması, idmançıların maddi rifahının yüksəldilməsi, habelə ölkədə yeni idman komplekslərinin yaradılması istiqamətində gələcək prioritetlər müəyyənləşdirildi.
1995-ci il martın 5-də Heydər Əliyev yeni bir fərman imzaladı. Həmin fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikası əhalisi arasında sağlam həyat tərzinin təbliğ edilməsi, bədən tərbiyəsinin maddi-texniki bazasının inkişaf etdirilməsi və Azərbaycan idmanının beynəlxalq miqyasa çıxmasına real zəmin yaratmaq üçün Azərbaycan Prezidenti yanında fond yaradıldı.
Dövlət tərəfindən idmanın inkişafına göstərilən yüksək qayğı nəticəsində Azərbaycan idmançıları dünyanın mötəbər yarışlarında və Olimpiya oyunlarında ölkəmizi ləyaqətlə təmsil edir, uğurları ildən-ilə artmaqdadır.

Для реализации спортивной политики государства в 1994 году указом Гейдара Алиева было создано министерство молодежи и спорта. Были определены приоритеты в преодолении проблем, стоящих перед спортом, повышении материального благосостояния спортсменов, а также в создании новых спортивных комплексов в стране.
5 марта 1995 года Гейдар Алиев подписал новый указ. В соответствии с этим указом был создан фонд при Президенте Азербайджана для пропаганды здорового образа жизни среди населения Азербайджанской Республики и развития материально-технической базы физической культуры и создания реальной основы для выхода азербайджанского спорта на международный уровень.
Сегодня в результате высокой государственной заботы о развитии спорта Азербайджанские спортсмены достойно представляют нашу страну на престижных мировых соревнованиях и Олимпийских играх, с каждым годом приумножая свои успехи.