"Azərbaycan Təbabəti Muzeyi"
Azərbaycan Təbabəti Muzeyi Azərbaycan SSR Səhiyyə Nazirliyinin 162№ əmrinə əsasən 29 yanvar 1986-cı ildən fəaliyyətə başlamışdır. Azərbaycan Təbabəti Muzeyi Azərbaycan xalqının mədəni irsinin mühüm hissəsini, respublikanın tibb və səhiyyənin inkişaf tarixinin, habelə Azərbaycan alimlərinin vətən və dünya elmindəki nailiyyətlərini işıqlandırmaq və əks etdirmək məqsədilə təşkil olunmuşdur.
Muzey keçmiş Qaraşəhər müalicəxanasının binasında yerləşir. Bu müalicəxanada görkəmli dövlət xadimi Nəriman Nərimanov 1914-1917-ci illər arasında həkim kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Muzeyin fondunda ümumilikdə 13 845 əşya saxlanılır və daim yeni materiallarla zənginləşir.
Azərbaycan Tibb Universitetinin tələbələri, Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun həkimləri, orta ixtisas tibb təhsili müəssisələrinin tələbələri, xarici qonaqlar və yerli vətəndaşlar müntəzəm olaraq muzeyi ziyarət edirlər.

Музей азербайджанской медицины начал свою деятельность в соответствии с приказом Министерства здравоохранения Азербайджанской ССР № 162 от 29 января 1986 года. Музей азербайджанской медицины организован с целью освещения и отражения важной части культурного наследия азербайджанского народа, истории развития медицины и здравоохранения республики, а также достижений азербайджанских ученых в отечественной и мировой науке. Музей расположен в здании бывшей городской лечебницы. Известный государственный деятель Нариман Нариманов работал в этой лечебнице врачом с 1914 по 1917 год.
Всего в фонде музея хранится 13 845 предметов и постоянно пополняется новыми материалами.
Музей регулярно посещают студенты Азербайджанского медицинского университета, врачи Медицинского института, студенты средних медицинских учебных заведений, иностранные гости и местные жители.