Rusiya Müəssislər məclisinə nümayəndə seçilən, lakin 1917-ci ildə oktyabr çevrilişi baş verdiyi üçün Petroqrada gedə bilməyən Yusifbəyli Zaqafqaziya seyminin yaradılmasında fəal iştirakı olmuşdur. 1918-ci il aprelin 22-də elan olunan Zaqafqaziya Demokratik Federativ Respublikası hökumətində maarif naziri vəzifəsini tutaraq milli siyasətin ən çətin və ən məsul vəzifələrini icra etmişdir. 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurulduqdan sonra Fətəli Xan Xoyskinin təşkil etdiyi 1-ci hökumət kabinəsində Yusifbəyli maliyyə və xalq maarifi naziri vəzifəsini, daha sonra Xoyskinin 2-ci və 3-cü hökumət kabinələrində də xalq maarifı və dini etiqad naziri vəzifələrini tutmuşdur.
Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması, 100 nəfərə yaxın azərbaycanlı gəncin Avropanın müxtəlif ali məktəblərinə göndərilməsi, torpaq islahatları haqqında qanun layihəsinin, eləcə də məktəb dərsliklərinin hazırlanması və nəşri, savadsızlıqla mübarizə kurslarının açılması və s. Yusifbəyli hökuməti dövrünün mühüm hadisələri sırasındadır. Bundan əlavə hökumətin qəbul etdiyi son qərarlardan biri də hərbi ordenlərin, milli himnin, dövlət gerbi və möhürü layihələrinin hazırlanması haqqında 1920-ci il 30 yanvar tarixli qərar idi.
Azərbaycan xalqının tarixində ən mühüm hadisə 1920-ci il yanvarın 11-də Azərbaycanın istiqlaliyyətinin böyük dövlətlər tərəfindən de-fakto tanınması müjdəsini yanvarın 14-də Nəsib bəy Yusifbəyli Azərbaycan xalqına çatdırmışdır.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökuməti öz planlarını axıra qədər həyata keçirə bilmədi. Bakının 11-ci Qırmızı ordu tərəfindən işğalından sonra təqibdən yaxa qurtarmaq məqsədilə şəhəri tərk edən Nəsib bəy Yusifbəyli 1920-ci il, may ayının 31-də yolda faciəli surətdə qətlə yetirildi.

Юсифбейли, избранный представителем в Учредительное собрание России, но не сумевший поехать в Петроград из-за октябрьского переворота 1917 года, принял активное участие в создании Закавказского сейма. Занимая пост министра просвещения в правительстве Закавказской Демократической Федеративной Республики, провозглашенной 22 апреля 1918 года, он выполнял самые сложные и ответственные задачи национальной политики. После образования Азербайджанской Демократической Республики в 1918 году в 1-м кабинете правительства, организованном Фатали-ханом Хойским, Юсифбейли занимал пост министра финансов и народного просвещения, а затем во 2-м и 3-м кабинетах Хойского – пост министра народного просвещения и религиозных убеждений.
Среди важных событий периода правления Юсифбейли это: Создание Бакинского государственного университета, отправка около 100 азербайджанских молодых людей в различные вузы Европы, подготовка и издание законопроекта о земельной реформе, открытие курсов по борьбе с неграмотностью и др.. Кроме того, одним из последних решений, принятых правительством, было постановление от 30 января 1920 года о разработке проектов военных орденов, национального гимна, государственного герба и печати.
Важнейшим событием в истории азербайджанского народа стало фактическое признание независимости Азербайджана великими державами 11 января 1920 года. 14 января Насиб бек Юсифбейли принес эту новость азербайджанскому народу.
Правительство Азербайджанской Демократической Республики не смогло до конца реализовать свои планы. Насиб бек Юсифбейли, покинувший город с целью избежать преследования после оккупации Баку 11-й Красной армией, был трагически убит в дороге 31 мая 1920 года.