Rusiya Müəssislər məclisinə nümayəndə seçilən, lakin 1917-ci ildə oktyabr çevrilişi baş verdiyi üçün Petroqrada gedə bilməyən Yusifbəyli Zaqafqaziya seyminin yaradılmasında fəal iştirakı olmuşdur. 1918-ci il aprelin 22-də elan olunan Zaqafqaziya Demokratik Federativ Respublikası hökumətində maarif naziri vəzifəsini tutaraq milli siyasətin ən çətin və ən məsul vəzifələrini icra etmişdir. 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurulduqdan sonra Fətəli Xan Xoyskinin təşkil etdiyi 1-ci hökumət kabinəsində Yusifbəyli maliyyə və xalq maarifi naziri vəzifəsini, daha sonra Xoyskinin 2-ci və 3-cü hökumət kabinələrində də xalq maarifı və dini etiqad naziri vəzifələrini tutmuşdur.
Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması, 100 nəfərə yaxın azərbaycanlı gəncin Avropanın müxtəlif ali məktəblərinə göndərilməsi, torpaq islahatları haqqında qanun layihəsinin, eləcə də məktəb dərsliklərinin hazırlanması və nəşri, savadsızlıqla mübarizə kurslarının açılması və s. Yusifbəyli hökuməti dövrünün mühüm hadisələri sırasındadır. Bundan əlavə hökumətin qəbul etdiyi son qərarlardan biri də hərbi ordenlərin, milli himnin, dövlət gerbi və möhürü layihələrinin hazırlanması haqqında 1920-ci il 30 yanvar tarixli qərar idi.
Azərbaycan xalqının tarixində ən mühüm hadisə 1920-ci il yanvarın 11-də Azərbaycanın istiqlaliyyətinin böyük dövlətlər tərəfindən de-fakto tanınması müjdəsini yanvarın 14-də Nəsib bəy Yusifbəyli Azərbaycan xalqına çatdırmışdır.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökuməti öz planlarını axıra qədər həyata keçirə bilmədi. Bakının 11-ci Qırmızı ordu tərəfindən işğalından sonra təqibdən yaxa qurtarmaq məqsədilə şəhəri tərk edən Nəsib bəy Yusifbəyli 1920-ci il, may ayının 31-də yolda faciəli surətdə qətlə yetirildi.

Yusif bey Yusifbeyli, elected as a representative to the Constituent Assembly of Russia but unable to travel to Petrograd due to the October Revolution of 1917, actively participated in the establishment of the Transcaucasian Sejm. Serving as the Minister of Education in the government of the Transcaucasian Democratic Federative Republic proclaimed on April 22, 1918, he undertook the most complex and responsible tasks in national policy. After the formation of the Azerbaijan Democratic Republic in 1918, in the first cabinet of the government organized by Fatali Khan Khoyski, Yusifbeyli held the position of Minister of Finance and Public Education, and subsequently in the 2nd and 3rd cabinets of Khoyski – the position of Minister of Public Education and Religious Convictions.
Among the important events during Yusifbeyli’s tenure were the establishment of Baku State University, sending about 100 Azerbaijani young people to various universities in Europe, preparation and enactment of a land reform bill, opening courses to combat illiteracy, and more. Additionally, one of the government’s final decisions was a resolution on January 30, 1920, to develop projects for military orders, a national anthem, a state emblem, and a seal.
The most significant event in the history of the Azerbaijani people was the de facto recognition of Azerbaijan’s independence by the great powers on January 11, 1920. On January 14, Nasib bey Yusifbeyli brought this news to the Azerbaijani people.
The government of the Azerbaijan Democratic Republic could not fully realize its plans. Nasib bey Yusifbeyli, who left the city to avoid persecution after the occupation of Baku by the 11th Red Army, was tragically killed on the road on May 31, 1920.