Xalq arasında “Ştul Mahmud” kimi məşhur olan Mahmud Əfəndiyev 1875-ci ildə Dağıstanın indiki Qurah rayonun Ştul kəndində anadan olmuşdur. Ştul onun doğulduğu kəndin adından götürülmüş təxəllüsüdür. Mahmudun atası Hacı Qasım bir neçə dəfə Məkkə ziyarətində olmuşdu, tanınmış din xadimi və alim idi. Anası İsli ali mədrəsə təhsili almış, ərəb dilində bir sıra tərcümələr etmişdi. El arasında ona “alim İsli” deyirdilər. Övladlarının təhsil almasına, dini və dünyəvi elmləri dərindən öyrənməsinə yaxından dəstək olan Hacı Qasım və İsli onun gələcək həyatında böyük rol oynamışdılar.
Öz biliyi və bacarığı ilə el arasında məşhurlaşan Ştul Mahmud bir müddət Cənubi Dağıstanın Kürə dairəsinin şəriyət məhkəməsində qazi işləmişdi. 1924-cü ildə şəriət məhkəmələri xalq məhkəmələri ilə əvəz olunur və Ştul Mahmud bir müddət rayon xalq məhkəməinin sədri vəzifəsində işləyir.
1918-ci ildə məşhur ləzgi qaçağı Hacı əfəndinin dəstəsi ilə birlikdə Qubaya gəlmiş və “Qanlı dərə”də erməni daşnaklarına qarşı döyüşlərdə yaxından iştirak etmişdir. 200 atlıya başçılıq etmiş Ştul Mahmud Xudat-Qusar cəbhəsində də döyüşmüşdü. Bəzi döyüş iştirakçıları onu “Ləzgi Mahmud” kimi xatırlayırdı.

Махмуд Эфендиев, известный среди народа как «Штул Махмуд», родился в 1875 году в селе Штул, расположенном на территории нынешнего Курахского района Дагестана. Прозвище «Штул» происходит от названия его родного села. Отец Махмуда, Хаджи Касым, несколько раз совершал паломничество в Мекку, был известным религиозным деятелем и ученым. Его мать, Исли, получила высшее образование в медресе и сделала ряд переводов на арабский язык. В народе её называли «учёная Исли». Хаджи Касым и Исли, оказывавшие большую поддержку в получении образования своих детей и в изучении как религиозных, так и светских наук, сыграли значительную роль в дальнейшей жизни Махмуда.
Штул Махмуд, прославившийся среди народа своими знаниями и умениями, некоторое время работал кадием в шариатском суде Кюрейского округа Южного Дагестана. В 1924 году шариатские суды были заменены народными судами, и Штул Махмуд некоторое время занимал должность председателя районного народного суда.
В 1918 году он вместе с отрядом известного лезгинского повстанца Хаджи Эфенди прибыл в Кубу и принял активное участие в боях против армянских дашнаков в «Кровавой долине». Штул Махмуд командовал 200 всадниками и сражался на Худа́т-Куса́рском фронте. Некоторые участники боев вспоминали его как «Лезгинский Махмуд».