Xalq arasında “Ştul Mahmud” kimi məşhur olan Mahmud Əfəndiyev 1875-ci ildə Dağıstanın indiki Qurah rayonun Ştul kəndində anadan olmuşdur. Ştul onun doğulduğu kəndin adından götürülmüş təxəllüsüdür. Mahmudun atası Hacı Qasım bir neçə dəfə Məkkə ziyarətində olmuşdu, tanınmış din xadimi və alim idi. Anası İsli ali mədrəsə təhsili almış, ərəb dilində bir sıra tərcümələr etmişdi. El arasında ona “alim İsli” deyirdilər. Övladlarının təhsil almasına, dini və dünyəvi elmləri dərindən öyrənməsinə yaxından dəstək olan Hacı Qasım və İsli onun gələcək həyatında böyük rol oynamışdılar.
Öz biliyi və bacarığı ilə el arasında məşhurlaşan Ştul Mahmud bir müddət Cənubi Dağıstanın Kürə dairəsinin şəriyət məhkəməsində qazi işləmişdi. 1924-cü ildə şəriət məhkəmələri xalq məhkəmələri ilə əvəz olunur və Ştul Mahmud bir müddət rayon xalq məhkəməinin sədri vəzifəsində işləyir.
1918-ci ildə məşhur ləzgi qaçağı Hacı əfəndinin dəstəsi ilə birlikdə Qubaya gəlmiş və “Qanlı dərə”də erməni daşnaklarına qarşı döyüşlərdə yaxından iştirak etmişdir. 200 atlıya başçılıq etmiş Ştul Mahmud Xudat-Qusar cəbhəsində də döyüşmüşdü. Bəzi döyüş iştirakçıları onu “Ləzgi Mahmud” kimi xatırlayırdı.

Mahmud Efendiyev, famously known as “Shtug Mahmud,” was born in 1875 in the village of Shtug, in what is now Dagestan’s Gurah region. His pseudonym, “Shtug,” was derived from the name of his birthplace. Mahmud’s father, Haji Gasim, was a well-known cleric and scholar who had made several pilgrimages to Mecca. His mother, who studied at the Isli Ali Madrasa, was also well-educated and had made several translations from Arabic. She was known as a “scientist’s pillar” in her own right. The strong support of Haji Gasim and Isli, who encouraged their children in both religious and secular sciences, played a significant role in shaping Mahmud’s future.
Mahmud, who became well-known for his knowledge and abilities, served as a judge in the Southern Court of Southern Dagestan. In 1924, when the Sharia courts were replaced by People’s Courts, Mahmud briefly served as the chairman of the district court.
In 1918, Mahmud went to Guba with the renowned Lezgi leader Haji Efendi and participated in battles in Bloody Valley against the Armenian Dashnaks. He commanded a group of 200 fighters, and some of the combatants remembered him as “Lezgi Mahmud.”