Heydər Əliyev Fondu tariximizə müstəqil dövlət qurucusu kimi daxil olmuş Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə xalqımızın ehtiramını ifadə etmək arzusundan, onun zəngin mənəvi irsini əks etdirmək, azərbaycançılıq fəlsəfəsinin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini vurğulamaq, milli dövlətçilik ideyalarını yeni nəsillərə aşılamaq zərurətindən irəli gələrək yaradılmışdır.
2004-cü ildən fəaliyyətə başlamış Heydər Əliyev Fondu təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, elm və texnologiya, ekologiya, sosial və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirərək yeni cəmiyyət quruculuğunda fəal iştirak edir, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına öz töhfəsini verir.
Fondun prezidenti Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkədə bir çox əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilmişdir. Bu layihələrdən biri də Qubada tikilib istifadəyə verilmiş Soyqırımı Memorial Kompleksidir.
30 dekabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını və təcavüz siyasətini, qanlı cinayətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, gələcək nəsillərin milli yaddaşını qorumaq və soyqırım qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədi ilə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” nin yaradılması haqqında sərəncam imzalamişdır. Heydər Əliyev fondunun təşəbbüsü ilə tikilən kompleks 2013-cü il sentyabrın 18-də istifadəyə verilmişdir. Açılış zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da Kompleksdə iştirak etmişlər.

The Heydar Aliyev Foundation proceeds from the desire to express respect of our people in memory of the great leader Heydar Aliyev, laid down in our history as an independent state founder, to reflect its rich spiritual heritage, to emphasize the importance of the philosophy of Azerbaijan for our country and to convey the ideas of national statehood to new generations. The Heydar Aliyev Foundation, established in 2004, takes an active part in the creation of a new society that contributes to the country’s social and economic development through the implementation of various projects in the fields of education, health, culture, sports, science and technology, the environment, social sphere and other areas. At the initiative of the First Lady of the Republic of Azerbaijan, UNESCO and ISESCO goodwill ambassador Mehriban Aliyeva, many important projects were implemented in the country. One of such projects is the consturction of the Genocide Memorial Complex commissioned in Guba.
On December 30, 2009, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on the creation of the “Memorial Complex of Genocide” in the city of Guba in order to deliver world community the criminal acts of Armenian nationalists, preserve the national memory of future generations of the Azerbaijani people and perpetuate the memory of the victims of genocide. The complex was built on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation and put into operation on September 18, 2013. The opening ceremony was also attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.