Soyqırımı Memorial Kompleksinin muzeyində Azərbaycan nümayəndə heyətinin Paris Sülh Konfransında iştirakından bəhs edən bölmə
Əziz izləyicilərimiz! Muzeyin bölmələrindən birində yer alan Paris Sülh Konfransına göndərilmiş Azərbaycan nümayəndə heyətinin 1918-ci il soyqırımı hadisələrinin tanıdılması istiqamətində fəaliyyətlərindən bəhs edən bölmə barədə məlumatı sizlərə təqdim edirik.
1918-ci il dekabrın 28-də Azərbaycan parlamenti tərəfindən Paris sülh konfransına gedəcək nümayəndə heyəti seçilmiş və Əlimərdan bəy Topçubaşov nümayəndə heyətinin sədri təyin edilmişdir. Ekspozisiyada 1919-cu il Paris sülh konfransında iştirak edən nümayəndə heyətinin fotoşəkilləri (Ə.Topçubaşov-sədr, A.Atamalıbəyov, Y.Mehdiyev, C.Hacıbəyli, Ə.Şeyxülislamov, M.Məhərrəmov), eləcədə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi sərhədlərinin dəqiqliklə göstərildiyi Qafqazın tarixi xəritələri (fransız və osmanlı türkcəsində) nümayiş olunur. Heyətin əsas məqsədi Azərbaycanı müstəqil dövlət kimi tanıtmaqla yanaşı, Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci ildə erməni-daşnaklarının törətdikləri cinayətlərin dünya ictimayyətinə çatdırmaq idi. Bu məqsədlə Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının materiallarının bir hissəsi Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin xətti ilə Parisə nümayəndə heyətinə göndərilmişdir. Bu materiallar Bakı, Şamaxı, Quba, Göyçay, Cavad qəzalarında 1918- ci ildə baş verən soyqırımları əks etdirən 6 cild sənədlər toplusundan və 102 fotoşəkildən ibarət idi. Azərbaycan nümayəndə heyəti öz üzərinə qoyulan vəzifəni yerinə yetirmiş, sənədlərin surətləri böyük dövlətlərin başçılarına və müxtəlif beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilmişdir.
1920-ci il yanvarın 15-də Fransa səfirliyinə dəvət olunan Topçubaşova Azərbaycanın müttəfiq dövlətlər tərəfindən de-fakto tanındığı barədə məlumat verilmiş və Paris sülh konfransının rəsmi sənədi təqdim olunmuşdur.
Həmin tarixi günləri yaşayan Azərbaycan xalqının və onun liderlərinin sevincini onların keçirilən mərasimlərdə söylədikləri nitqlərdə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin sənədlərində, dövrün mətbuatında və fotoşəkillərdə öz əksini tapmışdır.
Bakıdan Parisə göndərilən bütün materiallar tarix elimləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova (Tohidi) tərəfindən 2011-ci ildə Fransada Topçubaşovun şəxsi arxivindən tapılmış və 94 ildən sonra vətənə qaytarılmışdır. Həmin sənəd və fotoşəkillərin əksəriyyətinin surətləri muzeyin ekspozisiyalarında nümayiş olunur.

Bringing the 1918 genocide to the attention of the world community at the Paris Peace Conference
A section on the participation of the Azerbaijani delegation in the Paris Peace Conference in the Museum of the Genocide Memorial Complex.
Dear viewers! We present to you the information about the activities of the Azerbaijani delegation sent to the Paris Peace Conference community in one of the sections of the museum.
On December 28, 1918, the Azerbaijani parliament elected a delegation to the Paris Peace Conference and Alimardan bey Topchubashov was appointed chairman of the delegation.The exposition includes photographs of the delegation participating in the 1919 Paris Peace Conference (A. Topchubashov-chairman, A. Atamalibeyov, Y. Mehdiyev, J. Hajibeyli, A. Sheykhulislamov, M. Maharramov), as well as historical map of Caucasus showing the exact location of the historical borders of the Azerbaijan Democratic Republic. The main purpose of the delegation was to introduce Azerbaijan as an independent state, as well as to inform the world community about the crimes committed by the Armenian-Dashnaks against the Azerbaijani people in 1918. For this purpose, part of the materials of the Extraordinary investigation Commission was sent to the delegation in Paris. These materials consisted of a 6-volume of documents and 102 photographs reflecting the genocides of 1918 in Baku, Shamakhi, Guba, Goychay, Javad areas. The Azerbaijani delegation fulfilled its task and the copies of the documents were submitted to the heads of major states and various international organizations.
On January 15, 1920, Topchubashov, who was invited to the French embassy, ​​was informed that Azerbaijan was de facto recognized by the allies and an official document of the Paris Peace Conference was presented.
The joy of the Azerbaijani people and its leaders living in those historical days is reflected in their speeches at the ceremonies, documents of the Azerbaijan Democratic Republic, the press and photographs of the time.
All materials sent from Baku to Paris were found in Topchubashov’s personal archives in France in 2011 by Doctor of Historical Sciences, Professor Solmaz Rustamova (Tohidi) and submitted back to homeland after 94 years. Copies of most of these documents and photographs are displayed in the museum’s exposition.