Soyqırımı Memorial Kompleksinin muzeyində Azərbaycan nümayəndə heyətinin Paris Sülh Konfransında iştirakından bəhs edən bölmə
Əziz izləyicilərimiz! Muzeyin bölmələrindən birində yer alan Paris Sülh Konfransına göndərilmiş Azərbaycan nümayəndə heyətinin 1918-ci il soyqırımı hadisələrinin tanıdılması istiqamətində fəaliyyətlərindən bəhs edən bölmə barədə məlumatı sizlərə təqdim edirik.
1918-ci il dekabrın 28-də Azərbaycan parlamenti tərəfindən Paris sülh konfransına gedəcək nümayəndə heyəti seçilmiş və Əlimərdan bəy Topçubaşov nümayəndə heyətinin sədri təyin edilmişdir. Ekspozisiyada 1919-cu il Paris sülh konfransında iştirak edən nümayəndə heyətinin fotoşəkilləri (Ə.Topçubaşov-sədr, A.Atamalıbəyov, Y.Mehdiyev, C.Hacıbəyli, Ə.Şeyxülislamov, M.Məhərrəmov), eləcədə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi sərhədlərinin dəqiqliklə göstərildiyi Qafqazın tarixi xəritələri (fransız və osmanlı türkcəsində) nümayiş olunur. Heyətin əsas məqsədi Azərbaycanı müstəqil dövlət kimi tanıtmaqla yanaşı, Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci ildə erməni-daşnaklarının törətdikləri cinayətlərin dünya ictimayyətinə çatdırmaq idi. Bu məqsədlə Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının materiallarının bir hissəsi Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin xətti ilə Parisə nümayəndə heyətinə göndərilmişdir. Bu materiallar Bakı, Şamaxı, Quba, Göyçay, Cavad qəzalarında 1918- ci ildə baş verən soyqırımları əks etdirən 6 cild sənədlər toplusundan və 102 fotoşəkildən ibarət idi. Azərbaycan nümayəndə heyəti öz üzərinə qoyulan vəzifəni yerinə yetirmiş, sənədlərin surətləri böyük dövlətlərin başçılarına və müxtəlif beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilmişdir.
1920-ci il yanvarın 15-də Fransa səfirliyinə dəvət olunan Topçubaşova Azərbaycanın müttəfiq dövlətlər tərəfindən de-fakto tanındığı barədə məlumat verilmiş və Paris sülh konfransının rəsmi sənədi təqdim olunmuşdur.
Həmin tarixi günləri yaşayan Azərbaycan xalqının və onun liderlərinin sevincini onların keçirilən mərasimlərdə söylədikləri nitqlərdə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin sənədlərində, dövrün mətbuatında və fotoşəkillərdə öz əksini tapmışdır.
Bakıdan Parisə göndərilən bütün materiallar tarix elimləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova (Tohidi) tərəfindən 2011-ci ildə Fransada Topçubaşovun şəxsi arxivindən tapılmış və 94 ildən sonra vətənə qaytarılmışdır. Həmin sənəd və fotoşəkillərin əksəriyyətinin surətləri muzeyin ekspozisiyalarında nümayiş olunur.

Доведение геноцида 1918 года до сведения мирового сообщества на Парижской мирной конференции
Раздел об участии азербайджанской делегации на Парижской мирной конференции в музее Мемориального Комплекса Геноцида
Уважаемые зрители! Представляем вам информацию о деятельности азербайджанской делегации, направленную на Парижскую мирную конференцию в одном из разделов музея, который посвящен признанию событий геноцида 1918 года.
28 декабря 1918 года парламент Азербайджана избрал делегацию на Парижскую мирную конференцию, а ее главой был назначен Алимердан бей Топчубашов. В экспозиции представлены фотографии членов делегации, участвовавшей на Парижской мирной конференции 1919 года (председатель А. Топчубашов, А. Атамалибеков, Ю. Мехтиев, Дж. Гаджибейли, А. Шейхулисламов, М. Магеррамов), а также историческая карта Кавказа с указанием точного расположения исторических границ Азербайджанской Демократической Республики. Основной целью делегации было представить Азербайджан как независимое государство, а также проинформировать мировое сообщество о преступлениях, совершенных армянами-дашнаками против азербайджанского народа в 1918 году. Для этого часть материалов Чрезвычайной Следственной комиссии была направлена в Париж. Эти материалы состояли из 6 томов и 102 фотографий, отражающих геноцид 1918 года в уездах Баку, Шамахи, Губы, Гейчая, Джавада. Азербайджанская делегация выполнила свою задачу, копии документов были переданы главам крупных государств и различных международных организаций.
15 января 1920 года Топчубашов, приглашенный во французское посольство, был проинформирован о том, что Азербайджан был де-факто признан союзниками, и был представлен официальный документ Парижской мирной конференции.
Радость азербайджанского народа и его лидеров, живших в те исторические дни, была отражена в его выступлениях на церемониях, документах Азербайджанской Демократической Республики, печати и фотографиях того времени.
Все материалы, отправленные из Баку в Париж, были найдены в личных архивах Топчубашева во Франции в 2011 году доктором исторических наук, профессором Солмаз Рустамовой (Тохиди) и возвращены на родину через 94 года. Копии большинства этих документов и фотографий представлены в экспозициях музея.