Məmməd Xan Təkinski – Azərbaycanlılara qarşı erməni daşnaklar tərəfindən həyata keçirilmiş soyqırımı hadisələrinin araşdırılması məqsədilə Cümhuriyyət hökuməti tərəfindən 15 iyul 1918-ci ildə yaradılmış Fövqəladə Tədqiqat Komissiyasının üzvü
M.X.Təkinski Cümhuriyyət dövründə müxtəlif vəzifələrdə Azərbaycan dövlətinə və xalqına layiqincə xidmət etmiş şəxslərdən biri olmuşdur. O, Cənubi Qafqazda azğın erməni-daşnak qüvvələrinin dinc müsəlman əhalisinə qarşı törətdikləri zorakılıq və vəhşiliklərin tədqiq edilməsi üçün Cümhuriyyət hökumətinin qərarı ilə 1918-ci il iyulun 15-də yaradılmış Fövqəladə Tədqiqat Komissiyasının (iyul-dekabr) üzvü olmuşdur. Məmməd Xan Təkinski 1919-cu il yanvarın sonlarında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin Ermənistanda diplomatik nümayəndəsi təyin edilmişdir. M.X. Təkinskinin milli mənafelərin müdafiəsinə yönəlmiş fəal diplomatik mövqeyindən narazı qalmış Ermənistanın daşnak hökuməti onun geri çağrılmasına nail olmuşdur. M.X.Təkinski geri çağırıldıqdan sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin 11 oktyabr 1919-cu il tarixli qərarı ilə Xarici işlər nazirinin müavini vəzifəsinə təyin edilmiş və Azərbaycan sovetləşdirilənədək bu vəzifəni icra ermişdir.

Mamed Khan Takinsky is a member of the Extraordinary Investigation Commission established by the Government of ADR on July 15, 1918 to investigate the genocide committed by the Armenian Dashnaks against Azerbaijanis.
M.Kh. Takinsky was one of those who served the state and people of Azerbaijan in various positions in the republican period. He was a member of the Extraordinary Investigation Commission (July-December), created by decision of the Government of the Republic of July 15, 1918 to investigate acts of violence and atrocities committed by Armenian-Dashnak forces against the peaceful Muslim population in the South Caucasus. Mamed Khan Takinsky at the end of January 1919 was appointed diplomatic representative of the Government of the Azerbaijan Democratic Republic in Armenia. Dissatisfied with the active diplomatic position of M. Kh. Takinsky in defending national interests, the Dashnak government of Armenia ensured that he was recalled. After the recall, M.Kh. Takinsky was appointed Deputy Minister of Foreign Affairs by decision of the Government of the Azerbaijan Democratic Republic of October 11, 1919 and held this position until the Sovietization of Azerbaijan.