Məmməd Xan Təkinski – Azərbaycanlılara qarşı erməni daşnaklar tərəfindən həyata keçirilmiş soyqırımı hadisələrinin araşdırılması məqsədilə Cümhuriyyət hökuməti tərəfindən 15 iyul 1918-ci ildə yaradılmış Fövqəladə Tədqiqat Komissiyasının üzvü
M.X.Təkinski Cümhuriyyət dövründə müxtəlif vəzifələrdə Azərbaycan dövlətinə və xalqına layiqincə xidmət etmiş şəxslərdən biri olmuşdur. O, Cənubi Qafqazda azğın erməni-daşnak qüvvələrinin dinc müsəlman əhalisinə qarşı törətdikləri zorakılıq və vəhşiliklərin tədqiq edilməsi üçün Cümhuriyyət hökumətinin qərarı ilə 1918-ci il iyulun 15-də yaradılmış Fövqəladə Tədqiqat Komissiyasının (iyul-dekabr) üzvü olmuşdur. Məmməd Xan Təkinski 1919-cu il yanvarın sonlarında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin Ermənistanda diplomatik nümayəndəsi təyin edilmişdir. M.X. Təkinskinin milli mənafelərin müdafiəsinə yönəlmiş fəal diplomatik mövqeyindən narazı qalmış Ermənistanın daşnak hökuməti onun geri çağrılmasına nail olmuşdur. M.X.Təkinski geri çağırıldıqdan sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin 11 oktyabr 1919-cu il tarixli qərarı ilə Xarici işlər nazirinin müavini vəzifəsinə təyin edilmiş və Azərbaycan sovetləşdirilənədək bu vəzifəni icra ermişdir.

Мамед Хан Такинский – член Чрезвычайной Следственной Комиссии для расследования геноцида, совершенного армянскими дашнаками против азербайджанцев, учрежденной Правительством АДР15 июля 1918 года.
М.Х. Такинский был одним из тех, кто служил государству и народу Азербайджана на различных должностях в республиканский период. Он был членом Чрезвычайной Следственной Комиссии (июль-декабрь), созданной решением правительства республики от 15 июля 1918 года для расследования актов насилия и зверств, совершенных армяно-дашнакскими силами против мирного мусульманского населения на Южном Кавказе. Мамед-хан Такинский в конце января 1919 года был назначен дипломатическим представителем правительства Азербайджанской Демократической Республики в Армении. Недовольное активной дипломатической позицией М. Х. Такинского в отстаивании национальных интересов, дашнакское правительство Армении добилось, чтобы его отозвали. После отзыва М.Х. Такинский был назначен заместителем министра иностранных дел решением правительства Азербайджанской Демократической Республики от 11 октября 1919 года и занимал эту должность до советизации Азербайджана.