1993-cü il 23 iyul tarixində Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş rayonlar arasında əhalisinin sayına görə ən böyük rayon sayılan Ağdam rayonunun böyük hissəsi də işğal edilmişdir. İşğal nəticəsində Ağdam rayonunun 38 kolxozu,12 sənaye obyekti,74 məktəbi, 271 mədəniyyət evi, bütün dünyada yeganə olan Çörək muzeyi, 67 idarə və 99 klubu düşmən əlinə keçmişdir. Ağdam uğrunda gedən döyüşlər zamanı 6 mindən artıq insan şəhid olmuş, minlərlə insan yaralanmış, əhali öz doğma ev-eşiyindən qovularaq məcburi köçkün kimi Azərbaycanın 59 rayonunun 875 yaşayış məntəqəsində məskunlaşmışdır. Bu işğal nəticəsində rayona 13 milyard 135 milyon ABŞ dolları məbləğində ziyan vurulub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin cəbhədəki təxribatının qarşısını alan Azərbaycan Ordusu əks-hücumla bir neçə rayonu, yüzlərlə kənd və qəsəbəni, strateji yüksəkliyi düşməndən azad edib. İşğaldan azad olunan şəhər və kəndlərimizdə, qəsəbələrimizdə üçrəngli bayrağımızın ucaldılması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə başa çatıb. İşğalçı erməni silahlı birləşmələri ordumuzun dəf edilməz hücumu qarşısında tab gətirə bilməyərək xeyli itki ilə geri çəkiliblər. Bununla yanaşı, düşmənin minlərlə canlı qüvvəsi, hərbi texnikası məhv edilib. Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycan Ordusu qarşısında müqavimət göstərməyin faydasız olduğunu anlayaraq kapitulyasiya sənədinə imza atmağa məcbur olub.
10 noyabr 2020-ci il tarixində Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəş və bütün hərbi əməliyyatlar tam dayandırılıb. Bəyanatın ikinci bəndinə əsasən, 20 noyabr 2020-ci il tarixinədək Ağdam rayonu Azərbaycana qaytarılıb. Bununla da 27 il işğal altında olan Ağdam şəhəri qəsbkarlardan azad edilib, həmin gün Azərbaycan Ordusunun bölmələri rayona daxil olub və orada bayrağımız ucaldılıb.

On July 23, 1993, among the areas occupied by Armenian gangs, which is considered a major area in terms of population, the Aghdam district was seized. As a result of the occupation of the Aghdam district 38 collective farms, 12 industrial facilities, 74 schools, 271 houses of culture, the world’s only museum of bread, 67 institutions and 99 clubs fell into enemy hands. During the fighting for Aghdam, more than 6000 people were killed, thousands were wounded, the population was expelled from their homes and settled as internally displaced persons in 875 settlements in 59 regions of Azerbaijan. As a result of this occupation, 13 billion 135 million dollars worth of damage was caused to the Aghdam region.
On September 27, 2020, having prevented diversions by Armenian armed formations on the front, the Azerbaijani army liberated several districts, hundreds of villages and settlements, as well as strategic heights from the enemy by counterattack. The liberation of towns, villages and settlements from occupation was the result of the raising of our tricolor flag and ended with the victory of the Azerbaijani army in the 44-day patriotic war. The invading Armenian armed formations could not withstand the irresistible blow of our army and retreated with significant losses. In addition, thousands of enemy manpower and military equipment were destroyed. The military and political leadership of Armenia, realizing that it was futile to resist the Azerbaijani army, was forced to sign a document of surrender.
On November 10, 2020, shelling and all military activities in the Nagorno-Karabakh conflict zone ceased completely. According to the second paragraph of the statement, the Aghdam district was returned to Azerbaijan until November 20, 2020. Thus the city of Aghdam was liberated from usurpers who had been under occupation for 27 years, on the same day, units of the Azerbaijani Army entered the area and raised our flag there.