1993-cü il 23 iyul tarixində Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş rayonlar arasında əhalisinin sayına görə ən böyük rayon sayılan Ağdam rayonunun böyük hissəsi də işğal edilmişdir. İşğal nəticəsində Ağdam rayonunun 38 kolxozu,12 sənaye obyekti,74 məktəbi, 271 mədəniyyət evi, bütün dünyada yeganə olan Çörək muzeyi, 67 idarə və 99 klubu düşmən əlinə keçmişdir. Ağdam uğrunda gedən döyüşlər zamanı 6 mindən artıq insan şəhid olmuş, minlərlə insan yaralanmış, əhali öz doğma ev-eşiyindən qovularaq məcburi köçkün kimi Azərbaycanın 59 rayonunun 875 yaşayış məntəqəsində məskunlaşmışdır. Bu işğal nəticəsində rayona 13 milyard 135 milyon ABŞ dolları məbləğində ziyan vurulub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin cəbhədəki təxribatının qarşısını alan Azərbaycan Ordusu əks-hücumla bir neçə rayonu, yüzlərlə kənd və qəsəbəni, strateji yüksəkliyi düşməndən azad edib. İşğaldan azad olunan şəhər və kəndlərimizdə, qəsəbələrimizdə üçrəngli bayrağımızın ucaldılması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə başa çatıb. İşğalçı erməni silahlı birləşmələri ordumuzun dəf edilməz hücumu qarşısında tab gətirə bilməyərək xeyli itki ilə geri çəkiliblər. Bununla yanaşı, düşmənin minlərlə canlı qüvvəsi, hərbi texnikası məhv edilib. Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycan Ordusu qarşısında müqavimət göstərməyin faydasız olduğunu anlayaraq kapitulyasiya sənədinə imza atmağa məcbur olub.
10 noyabr 2020-ci il tarixində Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəş və bütün hərbi əməliyyatlar tam dayandırılıb. Bəyanatın ikinci bəndinə əsasən, 20 noyabr 2020-ci il tarixinədək Ağdam rayonu Azərbaycana qaytarılıb. Bununla da 27 il işğal altında olan Ağdam şəhəri qəsbkarlardan azad edilib, həmin gün Azərbaycan Ordusunun bölmələri rayona daxil olub və orada bayrağımız ucaldılıb.

Созданный в 1930 году Агдамский район, расположен в центре Карабаха, который является древней и завораживающей землей Азербайджана, на северо-восточных предгорьях Карабахского хребта, на западе Кура-Аразской равнины.
23 июля 1993 года в числе оккупированных районов Армянскими бандформированиями, считающего крупным районом по численности населения Агдамский район была захвачена большая часть данного района. В результате оккупации Агдамского района в руки врагов попали 38 колхозов, 12 промышленных объектов, 74 школы, 271 домов культуры, единственный в мире музей хлеба, 67 учреждений и 99 клубов. В ходе боёв за Агдам погибло более 6000 человек, тысячи людей получили ранения, население было изгнано из родных мест и расселено в качестве вынужденных переселенцев в 875 населенных пунктах 59 районов Азербайджана. В результате этой оккупации Агдамскому району был нанесен ущерб на сумму 13 миллиардов 135 миллионов долларов США.
27 сентября 2020 года предотвратив диверсии Армянских вооружённых формирований на фронте, Азербайджанская армия освободила контратакой от противника несколько районов, сотни сёл и посёлков, а также стратегические высоты. Освобождение от оккупации городов, сёл и посёлков стало результатом поднятия нашего трёхцветного флага и завершилась победой Азербайджанской армии в 44-дневной Отечественной войне. Вторгшиеся армянские вооружённые формирования не выдержали неотразимого удара нашей армии и отступили со значительными потерями. Помимо этого, были уничтожены тысячи живой силы и боевой техники противника. Военно-политическое руководство Армении, понимая, что сопротивляться Азербайджанской армии бесполезно, вынужденно подписало документ о капитуляции.
10 ноября 2020 года полностью прекращены обстрелы и все боевые действия в зоне Нагорно-Карабахского конфликта. Согласно второму пункту заявления, Агдамский район был возвращен Азербайджану до 20 ноября 2020 года. Тем самым город Агдам был освобождён от узурпаторов, который 27 лет находился под оккупацией, в этот же день части Азербайджанской Армии вошли в район и подняли там наш флаг.