Terrakota heykəlləri e.ə. III əsrdə, Çin imperiyasını birləşdirən və Böyük Səddin bütün hissələrini birləşdirən ilk Çin imperatoru Sin Şi Huandi ilə birlikdə dəfn edilmişdir.
Sıma Çian xəbər verir ki, e.ə. 246-cı ildə taxta çıxdıqdan bir il sonra, 13 yaşlı İn Çjen (gələcək Sin Şi Huang) öz məzarını tikməyə başlamışdır. Onun fikrinə görə, heykəllər ölümündən sonra ona müşayiət etməli və yəqin ki, o, həyatda olduğu kimi, axirət dünyasında da hakimiyyət ambisiyalarını təmin etmək imkanı qazanmalı idi.
Heykəllər 1974-cü ilin mart ayında Lişan dağının şərqində artezian quyusu qazarkən yerli bir kəndli tərəfindən aşkar edilmişdir.
Lişan dağı, ilk Çin imperatoru Çinin süni şəkildə yaradılmış nekropoludur. Heykəllərin bir hissəsi üçün material məhz bu dağdan götürülmüşdür. Sin Şi Huandi e.ə. 210-cu ildə dəfn edilmişdir. Böyük Çin tarixçisi Sıma Çianın məlumatına görə, imperatorla birlikdə çoxlu qiymətli daş-qaş və sənətkarlıq nümunələri basdırılmışdır. Bundan əlavə, onun 48 kənizi də diri-diri məzara qoyulmuşdur. Təxminən 8 mindən çox piyada, oxçu və süvaridən ibarət terrakota heykəlləri yerin altında gizlədilmişdir. Heykəllərin detalları heyrətamizdir! Maraqlıdır ki, bütün əsgər heykəlləri bir-birindən fərqlənir. Hər heykəlin özünəməxsus xüsusiyyətləri, boyu, geyimi, üzü və hətta fərqli üz ifadəsinə malikdirlər. Alimlər hesab edirlər ki, heykəllər canlı insanlar üzərindən qurulub.
Terrakota ordusunun döyüşçü və at fiqurları Çinin müxtəlif bölgələrində hazırlanmışdır və oradan da Sian şəhərinin kənarına gətirilib. Çin Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu heykəllərdən götürülən nümunələri və onların mənşəyini müqayisə edərək belə bir nəticəyə gəlmişdir. Araşdırmalara əsasən, at heykəlləri birbaşa nekropolun yaxınlığında hazırlanmışdır ki, bu da onların daşınmasını asanlaşdırmaq məqsədilə edilmiş ola bilər (at fiqurlarının çəkisi təxminən 200 kiloqramdır). Döyüşçü heykəlləri daha yüngüldür, onların orta çəkisi 135 kiloqramdır, lakin onların istehsal yeri hələ dəqiqləşdirilməmişdir.
Döyüşçü fiqurları əsl sənət əsərləri hesab olunur, çünki onlar əl ilə, fərdi qaydada və müxtəlif texnikalardan istifadə edilməklə hazırlanmışdır. Formalaşdırıldıqdan sonra heykəllər bişirilmiş və üzləri xüsusi üzlük maddə ilə örtülmüş, daha sonra isə boyanmışdır. Döyüşçülər rütbələrinə (zabitlər, sıravi əsgərlər) və silahlarına (mizraq və ya qılınc) görə fərqlənir.
Güman edilir ki, aşkar edilmiş əsgərlər qrupu imperatoru şərq tərəfindən qorumaq üçün yerləşdirilmişdir. Piramidanın qərb və cənub hissələrində də oxşar qoşun bölmələrinin olması ehtimal olunur.
1987-ci ildə, YUNESKO-nun 11-ci sessiyasında Terrakota ordusu “Birinci Çin imperatoru Sin sülaləsinin məqbərə kompleksi Dünya İrs Siyahısına daxil edilmişdir. Sin Şi Huangın məqbərə kompleksi Çində bu siyahıya salınan ilk abidələrdən biri olmuşdur. Terrakota ordusunun ziyarəti, çox vaxt xarici dövlət başçılarının Çinə səfər proqramına daxil edilir.

The Terracotta statues were buried with the first Chinese emperor, Qin Shi Huang, who unified the Chinese empire and connected all parts of the Great Wall of China, in the 3rd century BC. According to Sima Qian, after ascending the throne in 246 BC, the 13-year-old Ying Zheng (later known as Qin Shi Huang) began constructing his tomb. His idea was that the statues should accompany him after his death and, likely, he wished to ensure his ambitions for power in the afterlife, just as he had in life.
The statues were discovered in March 1974 by a local farmer while digging an artesian well to the east of Lishan Mountain. Lishan Mountain is an artificially created necropolis for the first emperor of China. The material for some of the statues was taken from this mountain. Qin Shi Huang was buried in 210 BC. According to the great Chinese historian Sima Qian, many precious jewels and examples of craftsmanship were buried with the emperor. Additionally, his 48 concubines were buried alive with him. Over 8,000 terracotta statues of infantrymen, archers, and cavalry were hidden underground. The details of these statues are astonishing! Interestingly, every soldier statue is unique. Each has its own distinct features, height, clothing, face, and even different facial expressions. Scholars believe that the statues were modeled after real people.
The warrior and horse statues of the Terracotta Army were made in different regions of China and then transported to the outskirts of Xi’an city. The Institute of Botany of the Chinese Academy of Sciences compared samples from the statues and their origins, leading to the conclusion that the horse statues were made directly near the necropolis, likely for easier transportation (the horse figures weigh about 200 kilograms). The warrior statues are lighter, averaging 135 kilograms, though their exact production location remains undetermined.
The warrior figures are considered masterpieces of art because they were handmade individually using various techniques. After being formed, the statues were fired, their faces covered with a special coating material, and then painted. The warriors are distinguished by their ranks (officers, regular soldiers) and weapons (spear or sword).
It is believed that the discovered group of soldiers was positioned to protect the emperor from the east. Similar military units may have been placed in the western and southern parts of the pyramid.
In 1987, during UNESCO’s 11th session, the Terracotta Army was included in the World Heritage List as part of the “Mausoleum of the First Qin Emperor.” The tomb complex of Qin Shi Huang became one of the first monuments in China to be added to this list. Visiting the Terracotta Army is often included in the official visit programs of foreign heads of state to China.