Dünya memarlığının incilərindən sayılan, Bakı şəhərinin mərkəzində yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzi Azərbaycanın müasir memarlıq simvollarından biridir. 2007-ci ildə inşasına başlanılmış Mərkəz 2012-ci il mayın 10-da, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 89-cu ildönümündə istifadəyə verilmişdir. Dünyada parametrik dizaynın ən məşhur nümayəndələrindən sayılan bu binanın memarı, Pritzker memarlıq mükafatının sahibi Zaha Hadiddir. O, dünyanın bir sıra tikinti komplekslərinin arxitektur müəllifi kimi tanınır. Olduqca fərqli bir dizaynda olan binanın küncləri tamamilə aradan qaldırılmış, divarlar və damlar isə bir-birinə axırmış kimi görünür. Bu axıcı, dalğavari xətlər binaya futuristik və dinamik bir görünüş verir.
Üç mərtəbədən ibarət muzeydə ümummilli lider Heydər Əliyevə aid maraqlı faktlar, foto və video materiallar və digər ünikal eksponatlar təqdim olunur. Mərkəz həmçinin turizm, mədəniyyət mərkəzi kimi də fəaliyyət göstərir. Belə ki, sərgi zalları, konfrans otaqları, auditoriyalar və geniş ictimai sahələr mövcuddur ki, ziyarətçilər həm mədəni, həm də təhsil tədbirlərində iştirak edə bilirlər. Burada beynəlxalq sərgilərin, konfransların və mədəni tədbirlərin keçirilməsi üçün də istifadə olunur. Heydər Əliyev Mərkəzi həm müasir texnologiya, həm də estetik baxımdan unikal bir bina olmaqla, Azərbaycan memarlığının qürur mənbəyinə çevrilmişdir.

The Heydar Aliyev Center, considered one of the masterpieces of world architecture, is located in the center of Baku and is one of the symbols of modern architecture in Azerbaijan. Construction of the Center began in 2007, and it was officially opened on May 10, 2012, on the occasion of the 89th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev. The architect of this building—regarded as one of the most prominent examples of parametric design in the world—is Zaha Hadid, a recipient of the Pritzker Architecture Prize. She is known as the architectural author of numerous construction complexes around the world. Designed in a highly distinctive style, the building eliminates sharp corners entirely, while its walls and roof appear to flow seamlessly into one another. These fluid, wave-like lines give the structure a futuristic and dynamic appearance.
The museum, consisting of three floors, presents interesting facts, photographs, video materials, and other unique exhibits related to national leader Heydar Aliyev. The Center also functions as a tourism and cultural hub. It features exhibition halls, conference rooms, auditoriums, and spacious public areas where visitors can participate in both cultural and educational events. It is also used to host international exhibitions, conferences, and cultural programs. The Heydar Aliyev Center, combining modern technology with aesthetic excellence, has become a source of pride for Azerbaijani architecture.