Erməni xəyanətinin qurbanı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularından biri, ictimai-siyasi xadim, AXC dövrünün daxili işlər naziri, parlamentin üzvü Behbud xan Cavanşir.
Qarabağ xanlığının əsasını qoymuş Pənahəli xanın nəslindən olan Behbud xan Cavanşir 1877-ci ildə Tərtər qəzasının Azad Qaraqoyunlu kəndində anadan olub. Alman, ingilis, fransız, rus, gürcü və erməni dillərini mükəmməl bilən Behbud xan 1890-cı ildə alman dili təmayüllü Tiflis Realnı Məktəbinə daxil olmuş, daha sonra Almaniyadakı Frayberq Dağ-Mədən Akademiyasını bitirmişdir.
AXC dövründə, 1918-ci il iyunun 17-də Behbud xan Cavanşir Gəncədə Fətəli xan Xoyskinin yaratdığı II Hökumət kabinetində daxili işlər naziri vəzifəsini tutmuşdur. Nazirliyə rəhbərlik etdiyi dövrdə o, ölkədə anarxiyaya son qoymaq, qanunvericiliyi və vətəndaş təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə mühüm addımlar atmışdı.
1918-ci il oktyabrın 6-da hökumətin tərkibində kabinetdaxili dəyişikliklərdən sonra da o, bir çox məsul vəzifələrdə  çalışmışdır. Eyni zamanda B.Cavanşir Azərbaycan Milli Şurasının Azərbaycan Məclisi-Məbusanının təsisi haqqında qanununa əsasən Cümhuriyyət Parlamentinə üzv seçilmiş,  “Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyəti”nin rəhbərlərindən biri, eləcə də Müsəlman Milli Şurası Müvəqqəti İcraiyyə Komitəsinin üzvü kimi fəaliyyət göstərmişdir.
1921-ci il iyulun 18-də Behbud xan Cavanşir “intiqam və düşmənçilik” hisslərini başlıca fəaliyyət prinsipinə çevirmiş erməni terroristi tərəfindən İstanbulda qətlə yetirilmişdir. Erməni xəyanətinə bələd olan Behbud xanın ölüm ayağında olarkən son sözləri belə olmuşdur: “Mənim şəxsi düşmənim yoxdur. Məni ancaq ermənilər vura bilərlər”.

Behbud Khan Javanshir, a victim of Armenian treason, one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic, a social and political figure, the minister of internal affairs of the ADR period, a member of the parliament.
Behbud Khan Javanshir, a descendant of Panahali Khan, who founded the Karabakh Khanate, was born in 1877 in Azad Garagoyunlu village of Tartar district. Behbud Khan, fluent in German, English, French, Russian, Georgian and Armenian, entered the German-oriented Tiflis Realni School in 1890, and then graduated from the Freiberg Mining Academy in Germany.
During the ADR period, on June 17, 1918, Behbud Khan Javanshir held the position of Minister of Internal Affairs in the II Government Cabinet created by Fatali Khan Khoyski in Ganja. During his tenure as head of the ministry, he took important steps to end anarchy in the country, ensure legislation and citizen security. On October 6, 1918, he worked in many responsible positions even after the cabinet changes in the composition of the government. At the same time, B.Javanshir was elected a member of the Parliament of the Republic according to the law on the establishment of the Azerbaijan National Council-Mabusan, one of the leaders of the “Muslim Charitable Society”, as well as a member of the Temporary Executive Committee of the Muslim National Council.
On July 18, 1921, Behbud Khan Javanshir was murdered in Istanbul by an Armenian terrorist who made the feelings of “revenge and enmity” his main principle of action. The last words of Behbud Khan, who was aware of Armenian treachery, when he was on his deathbed were: “I have no personal enemies. Only Armenians can shoot me.”