Səfir Azərbaycanın tarixi həqiqətləri, son iki əsrdə torpaqlarımızda törədilmiş, nəticədə isə minlərlə sivil və günahsız insanların soyqırımlara məruz qalmasını əks etdirən tarixi sənədlər, fotoşəkillər ilə tanış olmuşdur. Daha sonra səfir muzeyin Xatirə kitabında maarifləndirici ekskursiyanın təşkili üçün minnətdarlığını qeyd etmişdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi sərəncamı ilə fəaliyyətə başlamış Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ni bu günədək 1 milyona yaxın insan ziyarət etmişdir. Ziyarət edənlərin 170 mindən çoxunu xarici vətəndaşlar təşkil edir. İndiyədək ölkəmizdə fəaliyyət göstərən xarici ölkələrin (İsrail, Amerika Birləşmiş Ştatları, Yaponiya, Koreya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və s.) bir çox fövqəladə və səlahiyyətli səfirləri Memorial Kompleksə təşrif buyuraraq 1918-ci ildə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımların əyani şahidi olublar.

Tobias Lorentzso, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Azerbaijan, visited the Genocide Memorial Complex as part of his visit to the city of Guba.
İsveç Krallığının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tobias Lorentzso Quba şəhərinə səfəri çərçivəsində Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət etmişdir.
The ambassador got acquainted with the historical facts of Azerbaijan, historical documents and photographs reflecting the genocides committed on our lands in the last two centuries, and as a result thousands of civilized and innocent people were subjected to genocide. Later, the ambassador expressed his gratitude for the organization of the educational tour in the Memorial book of the museum.
It should be noted that almost 1 million people have visited the “Genocide Memorial Complex” in the city of Guba, which was opened by the special order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. More than 170,000 visitors are foreign citizens. Many extraordinary and authorized ambassadors of foreign countries (Israel, the United States of America, Japan, Korea, the United Arab Emirates, etc.) operating in our country have visited the Memorial Complex and witnessed the genocides committed against Azerbaijanis in 1918.