Bakı Qızlar Universitetinin akt zalında təşkil olunmuş konfransda ilk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilmiş, sonra isə Ulu öndər Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin ruhu 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Daha sonra müasir Azərbaycanın banisi, ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs olunan film izlənilmişdir.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Bakı Qızlar Universitetinin rektoru, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, professor Sevinc Rəhimova konfrans iştirakçılarını salamlayaraq bildirmişdir ki, Azərbaycan öz mədəniyyəti, incəsənəti, milli-mənəvi dəyərləri ilə dünyada tanınmışdır. Xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin kökləri qədim zamanlara gedib çıxır. XX əsrdə isə xalqımızın mədəni həyatında yeni bir dövr başlanmışdır. Bu, Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olan bir dövrdür.
Daha sonra Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəxşəndə Bayramova azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımlara ilk dəfə 26 mart 1998-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən siyasi-hüquqi qiymətin verildiyini qeyd edərək Kompleksin fəaliyyəti barədə də ətraflı məlumat vermişdir.
Konfransda iştirak edən digər natiqlər – Bakı Qızlar Universitetinin “Tarix” fakedrasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Ələkbərli – “Heydər Əliyev və Türk dünyası”, Bakı Qızlar Universitetinin tərbiyə işləri üzrə prorektoru, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Aygün Cəfərova – ” Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatının öyrənilməsi və təbliğində rolu”, AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnur Kəlbizadə – “Heydər Əliyevin Qafqazdakı münaqişələrə yanaşması”, AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Mustafayev – “Heydər Əliyev və milli-mənəvi dəyərlərimiz”, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin mütəxəssisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent: Sübhan Talıblı – “Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının çoxtərəfli diplomatiyası”, Azərbaycan Dövlət İdarəçilik Akademiyasının dosenti, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Cahangir Cahangirli – “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq məfkurəsi”, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin sözçüsü Abutalib Turabov –“Heydər Əliyev və Azərbaycanın mədəniyyət siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.

Выступившая с вступительной речью ректор Бакинского Университета для Девушек, доктор философии по педагогике, профессор Севиндж Рагимова, приветствуя участников конференции, отметила, что Азербайджан известен в мире своей культурой, искусством, национально-духовными ценностями. Корни национально-духовных ценностей нашего народа уходят в глубокую древность. А в XX веке в культурной жизни нашего народа начался новый период. Это период, связанный с именем общенационального лидера Гейдара Алиева.
Затем директор «Мемориального Комплекса Геноцида»в городе Губа, доктор философии по истории Рахшанда Байрамова отметила, что впервые этим событиям была дана политико-правовая оценка, общенациональным лидером Гейдаром Алиевым указом от 26 марта 1998 года.
Также в конференции выступили с докладами – заведующий кафедрой «Истории Бакинского Университета для Девушек, доктор философских наук, доцент Азизага Алекперлы на тему: «Гейдар Алиев и тюркский мир», проректор по воспитательной работе Бакинского Университета для Девушек, старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и литературы Айгюн Джафарова на тему: «Роль Гейдара Алиева в изучении и популяризации азербайджанской литературы», заведующий отделом Института кавказоведения НАНА, доктор философии по истории, доцент Эльнур Калбизаде на тему: «Подход Гейдара Алиева к конфликтам на Кавказе», заведующий отделом Института востоковедения НАНА, доктор философии Эльнур Мустафаев на тему: «Гейдар Алиев и наши национально-нравственные ценности», специалист «Мемориального Комплекса Геноцида» в городе Губа, доктор философии по истории, доцент: Субхан Талыблы на тему: «Гейдар Алиев и многосторонняя дипломатия Азербайджанской Республики», доцент Азербайджанской Академии государственного управления, доктор философии по политическим наукам, доцент Джахангир Джахангирли на тему: «Гейдар Алиев и идеология азербайджанства», специалист «Мемориального Комплекса Геноцида» в Губе Абуталиб Турабов выступил с речью на тему «Гейдар Алиев и культурная политика Азербайджана».