Quba “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin əməkdaşları Şərqşünaslıq İnstitutunda olublar.
Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin “Elmi araşdırmalar, Ekspozisiya və Fond” şöbəsinin əməkdaşları Aysu Bülbülzadə və Ülkər Zeynalova AMEA-nın akademik Z.M.Büynadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar. Quba “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin əməkdaşlarına İnstitutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşdə Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin dövründə Azərbaycanın Şərq ölkələri ilə münasibətləri, İnstitutun yaranma tarixi və fəaliyyəti, elmi işləri, keçirilmiş yerli və beynəlxalq konfranslar, nəşr olunmuş əsərlər, xüsusilə də azərbaycanlıların soyqırımları haqqında yazılımış Azərbaycan, türk, ərəb, fars, ingilis dillərindəki əsərlər barəsində geniş məlumat verilib.
Görüşdə Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, eyni zamanda Quba “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin mütəxəssisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sübhan Talıblı da iştirak edirdi.
Kompleksin əməkdaşları İnstitutun alimləri ilə fikir mübadiləsi aparıb, azərbaycanlıların soyqırımı haqqında əsərlərdə tanış olub, kitabxanadan da istifadə ediblər. Sonda Soyqırımı Memorial Kompleksinin əməkdaşlarına Şərqşünaslıq İnstitutunda nəşr olunmuş kitab və jurnallar hədiyyə edilib.

In a productive meeting with the esteemed Director of the Institute, Academician Govhar Bakhshaliyeva, Guba, discussions revolved around Azerbaijan’s historical ties with Eastern nations during the eras of National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev. The dialogue also encompassed the inception and operational scope of the Institute, highlighting its array of scientific pursuits, local and international conferences, and extensive publication endeavors. Notably, comprehensive insights were shared concerning the genocidal atrocities perpetrated against Azerbaijanis, articulated in Azerbaijani, Turkish, Arabic, Persian, and English languages.
Participating in the meeting was Dr. Subhan Talybli, a distinguished researcher at the Institute of Oriental Studies and concurrently a specialist at the Guba “Genocide Memorial Complex,” holding a doctorate in philosophy and serving as an associate professor.
Throughout the engagement, representatives from the Genocide Memorial Complex engaged in fruitful exchanges with the Institute’s scholars, immersing themselves in scholarly works elucidating the tragedies endured by Azerbaijanis. They also availed themselves of the Institute’s extensive library resources. As a token of mutual appreciation and collaboration, the employees from the Genocide Memorial Complex were graciously presented with a collection of books and magazines published by the Institute of Oriental Studies.