Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə “Xocalı əsrin faciəsi” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Yeni Azərbaycan Partiyasının Quba Rayon Təşkilatı və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin birgə təşkilatçılığı ilə “Xocalı – əsrin faciəsi” adlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə YAP Quba rayon təşkilatının sədri Fidan Hüseynova, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin direktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova və YAP Quba rayon təşkilatının, eləcə də Kompleksin əməkdaşları iştirak etmişlər. İlk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlər birdəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Tədbirdə giriş sözü ilə açan Kompleksin direktoru Dr.Rəxşəndə Bayramova Ermənistan silahlı qüvvələri bölmələrinin keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının texnika və canlı qüvvəsinin iştirakı ilə təkcə azərbaycanlılara qarşı deyil, eyni zamanda bütün bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törətdiyi soyqırımın 32-ci ildönümünün əvvəlki illərdən fərqli olaraq bu il yeni bir məzmunda anılacağını bildirib.
Daha sonra çıxış edən YAP Quba rayon təşkilatının sədri Fidan Hüseynova bildirib ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycanın “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başladığı 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu düşmən üzərində qələbə çalaraq Xocalı qurbanlarının və bütün şəhidlərimizin intiqamını aldı. Lakin illər ötsə, əsrlər bir-birini əvəz etsə də, Xocalı soyqırımı xalqımızın qan yaddaşından heç vaxt silinməyəcəkdir. Bu faciə zamanı qədim Azərbaycan şəhəri Xocalı yerlə-yeksan edilib, uşaq, qadın, qoca bilmədən insanlar vəhşicəsinə qətlə yetirilib, itkin düşüb, əsir alınaraq olmazın əzab və işgəncələrinə məruz qalıblar. Minlərlə arxeoloji, tarixi-memarlıq abidələri dağıdılıb, milli-mənəvi dəyərlərimiz vandalcasına məhv edilib.
Tədbir Kompleks əməkdaşlarının mövzu ətrafında hazırladıqları məqalələrlə çıxış etməsi ilə davam edib.

В «Мемориальном Комплексе Геноцида» города Губа состоялось просветительское мероприятие на тему « Ходжалы - трагедия века».
В рамках совместной организации Губинской районной партии «Ени Азербайджан» и «Мемориального Комплекса Геноцида» было проведено мероприятие под названием «Ходжалы – трагедия века».
В мероприятии приняли участие председатель Губинской районной организации Ени Азербайджан Фидан Гусейнова, директор «Мемориального Комплекса Геноцида» в городе Губа д-р. Рахшанда Байрамова а также сотрудники комплекса и сотрудники Губинской районной организации Ени Азербайджан. Сначала прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Позже минутой молчания почтили память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджанской Республики. Директор Комплекса доктор Рахшанда Байрамова, вступительной речью, отметила, что 32-я годовщина геноцида, совершенного подразделениями Вооруженных сил Армении с участием техники и живой силы 366-го мотострелкового полка бывшей советской армии не только против азербайджанцев, но и против всего человечества.
Выступившая позже председатель Губинской районной организации Ени Азербайджан Фидан Гусейнова сообщила, что в 44-дневной Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 года с операции Азербайджана «Железный кулак» в ответ на провокации Армении, армия Азербайджана под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева отомстила врагам за жертвы Ходжалы и всех наших шехидов. Однако, даже если пройдут годы и столетия сменят друг друга, Ходжалинский геноцид никогда не изгладится из кровавой памяти нашего народа. Во время этой трагедии древний азербайджанский город Ходжалы был сравнен с землей, дети, женщины и старики были зверски убиты, взяты в плен, подвергнуты неописуемым страданиям и пыткам. Были уничтожены тысячи археологических, исторических и архитектурных памятников, подверглись вандализму наши национальные и духовные ценности.