Tədbiri giriş sözü ilə açan kafedranın müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firdovsiyyə Əhmədova 1918-ci ildə azərbaycan ərazilərində baş vermiş etnik təmizləmə siyasəti barəsində danışaraq qeyd etmişdir ki, bu soyqırımlar öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir.
Daha sonra Akademiyanın prorektoru professor Ə.Z.Abdullayev çıxış edərək qeyd etmişdir ki, erməni qəsbkarları hər zaman xalqımıza qarşı soyqırımlar, etnik təmizləmə və deportasiya həyata keçirmiş, tarix boyu “Böyük Ermənistan” xülyası ilə yaşamışdılar.
Soyqırımı Memorial Kompleksinin mütəxəssisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sübhan Talıblı 1918-ci il Lənkəran, Cavad və Göyçay qəzalarında azərbaycanlıların soyqırımı haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Kompleksin mütəxəssisi Nazilə Məmmədova isə Soyqırımı Memorial Kompleksinin ötən 10 il ərzindəki fəaliyyəti barəsində danışmışdır. Qeyd olunmuşdur ki, Kompleksi bu günə qədər 200 mindən çox xarici olmaqla 1 milyondan çox ziyarətçi ziyarət etmişdir.
Sonda tədbir iştirakçılarına Soyqırımı Memorial Kompleks tərəfindən hazırlanmış azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımlar barədə kitab və bukletlər təqdim olunmuşdur.

In connection with the 106th anniversary of the genocide committed against Azerbaijanis in 1918, an event was held at the Azerbaijan Academy of State Administration. Professors, associate professors, scientific workers of the department, as well as employees of the "Genocide Memorial Complex" in Guba took part in the event organized by the history department of the Academy.
"بمناسبة الذكرى ل 106 للإبادة الجماعية التي ارتُكبت ضد الأذربيجانيين في عام 1918، تم عقد فعالية في أكاديمية الإدارة الحكومية الأذربيجانية. نظمت الفعالية بالتعاون مع قسم التاريخ في الأكاديمية، وشارك فيها أساتذة ومحاضرون وعلماء، بالإضافة إلى موظفي "مجمع تذكار الإبادة الجماعية" في مدينة قوبا.
The head of the department, associate professor Firdovsiyya Ahmadova, who opened the event with an introduction, spoke about the policy of ethnic cleansing that took place in the territories of Azerbaijan in 1918, and noted that these genocides were one of the bloodiest tragedies not only in the history of Azerbaijan, but also in the history of mankind due to their cruelty and scale. is one.
Later, the vice-rector of the Academy, Professor A.Z.Abdullayev, made a speech and noted that Armenian usurpers have always carried out genocides, ethnic cleansing and deportation against our people, and lived with the dream of “Great Armenia” throughout history.
Specialist of the Genocide Memorial Complex, Dr. Subhan Talibli, doctor of philosophy, informed the participants of the event about the genocide of Azerbaijanis in Lankaran, Javad and Goychay districts of 1918.
Specialist of the complex, Nazila Mammadova, spoke about the activities of the Genocide Memorial Complex over the past 10 years. It was noted that more than 1 million visitors, including more than 200 thousand foreigners, have visited the Complex.
At the end, the participants of the event were presented with books and booklets about the genocides committed against Azerbaijanis prepared by the Genocide Memorial Complex.