Özbəkistanın Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Abduqappor Qırğızbəyov, Özbəkistan- Azərbaycan dostluq cəmiyyətinin icraçı direktoru Erkin Nuriddinov, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nümayəndəsi Vüqar Mirzəyev və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba Filialının direktoru Yusif Alıyev Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ni ziyarət ediblər.
Ziyarətçilərə Erməni millətçilərinin tarixin müxtəlif mərhələlərində mifik “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəklədirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımların həyata keçirilməsindən danışılmış, 1918-ci ildə törədimiş soyqırımı zamanı 50 mindən çox günahsız sakinin qətlə yetirildiyi bildirilmişdir.

Ректор Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами Узбекистана Абдугаппор Кыргызбеков, исполнительный директор Общества дружбы Узбекистан - Азербайджан Эркин Нуриддинов, представитель азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Вугар Мирзоев и директор Губинского филиала Азербайджанского государственного педагогического университета Юсиф Алиев в городе Губа они посетили “мемориальный комплекс геноцида”.
Посетителей проинформировали о проведеных армянскими националистами на различных этапах истории этнических чисток, депортаций и геноцида против наших соотечественников с целью реализации мифической идеи «Великой Армении», а также, что более 50 тысяч невиновных жителей были убиты во время геноцида, совершенного в 1918 году.