Aslan bəy Əli ağa oğlu Qardaşov
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət xadimlərindən biri olan Aslan bəy Əli ağa oğlu Qardaşov 1866-cı ildə Zaqatala dairəsinin Çökəkoba kəndində anadan olmuşdur. Əvvəlcə Zaqafqaziya Müəllimlər Seminariyasında təhsil almış, daha sonra İstanbul Universitetində təhsilini davam etdirmişdir. Hüquq, maarif sahəsində çalışan Aslan bəy Qardaşov Dağıstandan II Dumaya üzv seçilmiş, 1917-ci ildən Müsavat partiyasının üzvü olmuş, 1918-ci il dekabrın 25-də yeni çağırılmış AXC Parlamentinin siyasi dustaqların amnistiyası üzrə yaratdığı komissiyanın üzvü olmuşdur. Aslan bəy Nəsib bəy Yusifbəylinin 1919-cu ilin martın 14-də təşkil etdiyi dördüncü Hökumət kabinetində Əkinçilik və Dövlət Əmlakı naziri vəzifəsini icra etmişdir.
1920-ci il aprelin 28-də bolşevik istilasından sonra istiqlal ideyalarına sadiq qalmış A.Qardaşov Zaqatala üsyanına rəhbərlik etmişdir. Həmin üsyan vaxtı Aslan bəyin 21 iyul 1920-ci ildə güllələndiyi söylənilsə də, bu haqda dəqiq məlumat yoxdur.

Аслан Бек Али-Ага оглы Гардашов, один из государственных деятелей Азербайджанской Демократической Республики, родился в 1866 году в селе Чокеоба Закатальского округа. Сначала он учился в Закавказской учительской семинарии, затем продолжил образование в Стамбульском университете. Господин Аслан Гардашов, работавший в сфере права и образования, был избран депутатом Второй Думы от Дагестана, а в 1917 году стал членом партии «Мусават». Он был членом комиссии по амнистии, созданной вновь созванным парламентом АДР 25 декабря 1918 года. Аслан-бей занимал пост министра сельского хозяйства и государственных имуществ в четвертом правительственном кабинете, сформированном Насиб беком Юсифбейли 14 марта 1919 года.
После вторжения большевиков 28 апреля 1920 года Загатальским восстанием руководил А. Кардашов, оставшийся верным идеям независимости. Хотя говорят,что Аслан-бей был застрелен 21 июля 1920 года во время этого восстания, точных данных об этом нет.